Sacramento Kennel Club
Sacramento, CA
2016-04-17
Posted by: Jane Myers
Best In Show
- Judge: Mrs. Rosalind Kramer
-
Breed: Boxer
- Name: GCH HiJinx This is How I Roll
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Rosalind Kramer
-
Breed: Bichon Frise
- Name: GCH Belle Creek’s All I Care About Is Love
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Janet Turnage Nahikian
- Entry: 25
- Class: Open Senior
- Name: Anna Grace Hagood
- Breed: German Shorthaired Pointer
Best In Show: Nat’l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Rosalind Kramer
-
Breed: Irish Wolfhound
- Name: GCH Folkloire’s All Jazzed Up
Sporting Group
- Judge: Mr. Edd E. Bivin
- Entry: 164
1st Place
- Breed: Spinone Italiano
- Name: GCH Collina D’Oro Adele By Royal Design
2nd Place
- Breed: Wirehaired Pointing Griffon
- Name: GCH Whiskeytown Dalwhinnie Brie JH CGC
3rd Place
- Breed: Sussex Spaniel
- Name: Three D Clussexx Legends Of The Fall
4th Place
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: CH Shocktop’s Power To Act
Hound Group
- Judge: Mrs. Diane Fenton
- Entry: 151
1st Place
- Breed: Whippet
- Name: GCH Kimera Vesper Lynd
2nd Place
- Breed: Bloodhound
- Name: GCH Badgershill Muldoon Of Heather MT
3rd Place
- Breed: Beagle (13″ and under)
- Name: GCH X’plorer’s Star For Patriot
4th Place
- Breed: Smooth Haired Dachshund
- Name: GCH Toskydox Duesenberg Roadster ll SS
Working Group
- Judge: Mr. Edd E. Bivin
- Entry: 261
1st Place
- Breed: Boxer
- Name: GCH HiJinx This is How I Roll
2nd Place
- Breed: Rottweiler
- Name: GCH Bigluv’s Lady Isabella CGC
3rd Place
- Breed: Great Dane
- Name: GCH Double D’s Party Like A Rockstar
4th Place
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCH Shalimar’s Tribute To Gone With The Wind
Terrier Group
- Judge: Mrs. Sue Goldberg
- Entry: 432
1st Place
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCH High Mountain Crack Shot
2nd Place
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCH Snowaires Next Generation
3rd Place
- Breed: Colored Bull Terrier
- Name: GCH Magor Galactic Agent
4th Place
- Breed: Soft Coated Wheaten Terrier
- Name: GCH Serendipity’s Urban Legend
Toy Group
- Judge: Mrs. Sharon Newcomb
- Entry: 148
1st Place
- Breed: Maltese
- Name: GCH Magnifico’s Rekindled Spirit
2nd Place
- Breed: Havanese
- Name: GCH Bellatak Vallee’s Maximum Dream
3rd Place
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCH Bonitos Companeros Tom Sawyer
4th Place
- Breed: Pomeranian
- Name: Sunterra Sweet Talk
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Randy E. Garren
- Entry: 161
1st Place
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCH Belle Creek’s All I Care About Is Love
2nd Place
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCH Sabe’s Simply Invincible
3rd Place
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH Lebull’s Reveries Song Of War
4th Place
- Breed: Keeshond
- Name: GCH Skyline’s Unit Of Measure
Herding Group
- Judge: Mrs. Janet Turnage Nahikian
- Entry: 279
1st Place
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: Covy-Tucker Hill’s Have We Met
2nd Place
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: CH Paray’s Paramount
3rd Place
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCH Grangefield Aberdovey Vanity
4th Place
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: CH Coventry Country Squire
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Randy E. Garren
- Entry: 1
- Breed: Portuguese Podengo
- Name: Selva De Veiros
Share This Story, Choose Your Platform!