Burbank Kennel Club
Ventura, CA
2016-07-02
Posted by: Jane Myers
Best In Show
- Judge: Mr. George Milutinovich
-
Breed: Shih Tzu
- Name: GCH Wenrick’s Don’t Stop Believing
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. George Milutinovich
-
Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Brekkukots Allies With Underdog
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Margo Klingler
- Entry: 30
- Class: Open Senior
- Name: Mallori Seifert
- Breed: Beagle (over 13″)
Best In Show: Nat’l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Marilyn Mayfield
-
Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: CH Alegna’s Heir Force One MW CAA
Sporting Group
- Judge: Mrs. Nancy Liebes
- Entry: 256
1st Place
- Breed: Wirehaired Pointing Griffon
- Name: GCH Whiskeytown Dalwhinnie Brie JH CGC
2nd Place
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCH Timbaray N’Sastya’s Outlaw JH, CD
3rd Place
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCH VJK-Myst Garbonita’s California Journey
4th Place
- Breed: Parti Cocker Spaniel
- Name: GCH LomaPoint Dangerous Intentions
Hound Group
- Judge: Ms. Beverly Capstick
- Entry: 216
1st Place
- Breed: Basset Hound
- Name: GCH Blossomhil’s Topsfield Sanchu A Little Princess
2nd Place
- Breed: Borzoi
- Name: GCH Bellisarius JP My Sassy Girl
3rd Place
- Breed: Saluki
- Name: GCH Cakra JP Dharma One Heart
4th Place
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCH Diablo’s Back Alley Brawler CGC
Working Group
- Judge: Mrs. Linda M. Riedel
- Entry: 293
1st Place
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCH Monark Nobody’s Fool
2nd Place
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Excelsia’s This Side Of Paradise
3rd Place
- Breed: Rottweiler
- Name: GCH Chancellor’s Rock Solid Soldier CGC
4th Place
- Breed: Boxer
- Name: GCH Encore’s Sovereign
Terrier Group
- Judge: Mr. Richard Lopaschuk
- Entry: 70
1st Place
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCH Round Town Queen Of Hearts Of Maryscott
2nd Place
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCH Brisline’s Baron Basil Of Woodside
3rd Place
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCH J’Cobe Broxden Accidently On Porpoise
4th Place
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: CH Cherry Creek Abbey Road
Toy Group
- Judge: Mrs. Margo Klingler
- Entry: 198
1st Place
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCH Wenrick’s Don’t Stop Believing
2nd Place
- Breed: Maltese
- Name: GCH Magnifico’s Rekindled Spirit
3rd Place
- Breed: Brussels Griffon
- Name: CH Hilltop’s Diva Devine
4th Place
- Breed: Pomeranian
- Name: GCH Velocity’s Ain’t Ever Looked This Good
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Polly (Mrs. Robert) D Smith
- Entry: 252
1st Place
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Brekkukots Allies With Underdog
2nd Place
- Breed: Standard Poodle
- Name: CH Graphic Black Orchid
3rd Place
- Breed: Xoloitzcuintli
- Name: GCH Amati Abra Cadabra
4th Place
- Breed: Bulldog
- Name: GCH Babby’s Encore At Centerstage Of Surf City
Herding Group
- Judge: Mr. Carl Gene Liepmann
- Entry: 254
1st Place
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Wind Spirit Rod’s Amazing Grace
2nd Place
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: GCH Sky Acres Maximum Altitude
3rd Place
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH Brocade Lil Deuce Coupe Barjen
Best in Miscellaneous Class
Share This Story, Choose Your Platform!