Green Mountain Dog Club, Inc.
Tunbridge, VT
2016-07-17
Posted by: Patricia Proctor
Total Entry: 745
Best In Show
- Judge: Mrs. Gloria Geringer
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCH Cerise Blindside
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Gloria Geringer
- Breed: Boxer
- Name: GCH Mephisto’s Speak Of The Devil
Junior Showmanship
- Judge: Dr. Gareth Morgan-Jones
- Entry: 10
- Class: Master
- Name: Aaron Burlingame Jr.
- Breed: English Springer Spaniel
Sporting Group
- Judge: Dr. Gareth Morgan-Jones
- Entry: 150
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCH Cerise Blindside
- Breed: Irish Setter
- Name: GCH Vermillion’s Sea Breeze
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCH Mar-K’s Sunrise At Midnight
- Breed: Pointer
- Name: CH Seasyde Holly Golightly
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Jon R Cole
- Entry: 107
- Breed: Saluki
- Name: GCH Starlite’s Made Of The Best Stuff On Earth JC RN BN
- Breed: Greyhound
- Name: GCH GrandCru Giaconda CGC
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCH Robert Redford Of Malabo APD
- Breed: Beagle (over 13″)
- Name: CH Fetch & Smell Samantha
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Robert L Vandiver
- Entry: 135
- Breed: Boxer
- Name: GCH Mephisto’s Speak Of The Devil
- Breed: Samoyed
- Name: GCH Pebblesrun Play It Again Ham
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: CH Odysea Impresario At Pouch Cove
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: Ingebar’s Tynan Dances With Wildflowers
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Carolyn A. Herbel
- Entry: 57
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: CH Nutmeg’s First N Lasting Impression
- Breed: Scottish Terrier
- Name: CH Wilscot’s Luck Of The Draw
- Breed: Border Terrier
- Name: CH Foxburrow Overnight Sensation
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: CH Happy Hour Anything Goes
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Jon R Cole
- Entry: 68
- Breed: Pug
- Name: Lordships Counting Stars
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCH Fleur De Passy TM Dauphin
- Breed: Pomeranian
- Name: Abbapoola’s Roxanne
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCH Piccadil’s Dream A Little Dream Of Me RN CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Carolyn Herbel
- Entry: 53
- Breed: Dalmatian
- Name: Bellemar’s Honey Badger
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCH Kan Sing’s Ambrier’s Manaslu V. Altnaharra
- Breed: Standard Poodle
- Name: Isla Gramarye Will O’ The Wisp
- Breed: Schipperke
- Name: GCH Rivendel’s Barefoot Bandit
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Robert L Vandiver
- Entry: 113
- Breed: Australian Shepherd
- Name: CH Collinswood Cayenne Pepper of Arbor Oaks
- Breed: Berger Picard
- Name: GCH Eclipse’s One N Only
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Aberlour’s Doctor Zhivago
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: CH ConBrio Hop Skip An’a Jump
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge:
- Entry: 0
- Breed:
- Name: