Warren County Kennel Club of Ohio
Hamilton, OH
2018-05-25
Posted by: Sydney Good
Best In Show
- Judge: Bettyann Hale
-
Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Abbeyrose Captain Jack
Reserve Best In Show
- Judge: Bettyann Hale
-
Breed: Golden Retriever
- Name: CH Hillock’s Something’s Got To Give
Junior Showmanship
- Judge: Bettyanne Hale
- Entry: 14
- Class: Master
- Name: Alec Clark
- Breed: Vizsla
Best In Show: Nat’l Owner Handled Series
- Judge: Tom Hale
-
Breed: Whippet
- Name: GCH DC Kalina Ableaim Hats And Fashions CD SC DS
Sporting Group
- Judge: Tom Hale
- Entry: 118
1st Place
- Breed: Golden Retriever
- Name: CH Hillock’s Something’s Got To Give
2nd Place
- Breed: English Setter
- Name: CH Wingfield N Chebaco Just So You Know
3rd Place
- Breed: Pointer
- Name: GCHS Oncore Mykyna Tailgate Party
4th Place
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: CH Cerise Bonanza
Hound Group
- Judge: Timothy Catterson
- Entry: 74
1st Place
- Breed: Redbone Coonhound
- Name: GCH American Freedom Fighter
2nd Place
- Breed: Whippet
- Name: GCH DC Kalina Ableaim Hats And Fashions CD SC DS
3rd Place
- Breed: Black and Tan Coonhound
- Name: GCH Cashlande-Santana As The Crow Flies
4th Place
- Breed: American Foxhound
- Name: GCH Crossroad’s Trico Just Like Mike
Working Group
- Judge: Roger Gifford
- Entry: 118
1st Place
- Breed: Great Dane
- Name: GCH Spot-On Word Of Honor
2nd Place
- Breed: Kuvasz
- Name: GCH Ederra’s Glacier The Power Of Mo’Me
3rd Place
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH BellaCane Abira Duchess Royale V Obermark
4th Place
- Breed: Mastiff
- Name: GCHS Eastwinds Float Like A Butterfly Sting Like A Bee CGCA
Terrier Group
- Judge: Peggy Haas
- Entry: 42
1st Place
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Abbeyrose Captain Jack
2nd Place
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: CH Halcar Stoli Gold
3rd Place
- Breed: White Bull Terrier
- Name: Formula Auburn Power White Tiger Lady
4th Place
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCHB MA-YA Shakespeare In Love
Toy Group
- Judge: Norman Kenney
- Entry: 84
1st Place
- Breed: English Toy Spaniel (King Charles & Ruby)
- Name: GCH Southdown Fait Accompli
2nd Place
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCH Foxmore Playin Hard To Get
3rd Place
- Breed: Pug
- Name: CH Shorline’s Carmel Apple With Nuts
4th Place
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: CH Diamond’s Red Ruby
Non-Sporting Group
- Judge: Peggy Haas
- Entry: 42
1st Place
- Breed: Dalmatian
- Name: CH Bret D N Adventureland Star Coach
2nd Place
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH Matisse Razzmatazz
3rd Place
- Breed: Standard Poodle
- Name: CH Wintergarden The Heat Is On
4th Place
- Breed: Keeshond
- Name: GCH IndyKees Blessings Rain Down
Herding Group
- Judge: Tom Hale
- Entry: 86
Best in Miscellaneous Class
Share This Story, Choose Your Platform!