Gig Harbor Kennel Club
Puyallup, WA
2019-01-12
Posted by: Jane Myers
Best In Show
- Judge: Mrs. Sharon Smith
-
Breed: Havanese
- Name: GCH Oeste’s In The Name Of Love
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Sharon Smith
-
Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Kingarthur Van Foliny Home
Junior Showmanship
- Judge: cynthis Helen Carriegan
- Entry: 41
- Class: Open Senior
- Name: Sarah Stong
- Breed: Australian Shepherd
Best In Show: Nat’l Owner Handled Series
- Judge: Mr. David W. Haddock
-
Breed: Glen of Imaal Terrier
- Name: GCHB Keadeen’s Blue Boy For Bluesette CAA RatChX3
Sporting Group
- Judge: Mr. Darren Bowey
- Entry: 405
1st Place
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: GCHG Artic Sun’s Hot Pursuit
2nd Place
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHG Rush Hill’s See Q’Will To Golden Hills
3rd Place
- Breed: English Setter
- Name: GCHG Winchester’s Made My Day
4th Place
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: Coldwater’s Big Shoes To Fill
Hound Group
- Judge: Ms. Kathy A Forbes
- Entry: 187
1st Place
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCH Sweet Creek’s Roche Rouge
2nd Place
- Breed: Borzoi
- Name: GCH Majenkir Thunderstruck White Storm Rising
3rd Place
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCH Soletrader Right Said Fred
4th Place
- Breed: Afghan Hound
- Name: CH Sebring Elan Monkey Business
Working Group
- Judge: Mr. John Constantine-Amodei
- Entry: 418
1st Place
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHP Oceano Darbydale’s Xecutive Decision
2nd Place
- Breed: Boxer
- Name: GCH Cinnbon’s Bedrock Bombshell
3rd Place
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: GCHS Russian Bears Play It Again Sam For Old Times Sake RN
4th Place
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: CH Crivitz Humphrey Bogart Von Diable
Terrier Group
- Judge: Mr. Darren Bowey
- Entry: 196
1st Place
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Kingarthur Van Foliny Home
2nd Place
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: CH Ellienside Red Ike At Eskwyre
3rd Place
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCH Roserock’s my eyes adored you
4th Place
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: CH Skyehigh’s One Pound Sterling
Toy Group
- Judge: Mr. Johhny R. Shoemaker
- Entry: 241
1st Place
- Breed: Havanese
- Name: GCH Oeste’s In The Name Of Love
2nd Place
- Breed: Chinese Crested
- Name: CH Estillinis Black Panther
3rd Place
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCHG Dartan Wow Factor Of Josam
4th Place
- Breed: Papillon
- Name: CH Jareaux Top Tof The Rock
Non-Sporting Group
- Judge: Miss Evalyn Gregory
- Entry: 223
1st Place
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCHS Broken RD’s Can We Talk At Prunehill
2nd Place
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: CH emerald Citys Midnight Hour
3rd Place
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: CH Edencrest Equity
4th Place
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH LeBull’s Reveries Harrigan
Herding Group
- Judge: Mrs. Janet Turnage Nahikian
- Entry: 282
1st Place
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: GCHP Sky Acres Maximum Altitude
2nd Place
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH JBB’s Turn The Tables
3rd Place
- Breed: Rough Collie
- Name: GCHS Aurealis Endeavour
4th Place
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: CH Birtwistle I’m Your MaN
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Sharon Smith
- Entry: 1
- Breed: Belgian Laekenois
- Name: Quelle Aubaine D’Eroudur
Share This Story, Choose Your Platform!