Durango Kennel Club
Farmington, NM
2019-05-18
Posted by: Diana Wilson
Best In Show
- Judge: Mr. Peter J. Machen
-
Breed: Pointer
- Name: GCH Chesterhope Never Ask Why For Daykeyne
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Peter J. Machen
-
Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCHG Dalriada’s Archangel At MGK BN RN NAJ CA RATO
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Delores Burkholder
- Entry: 12
- Class: Open Senior
- Name: Lian Chase
- Breed: Belgian Malinois
Best In Show: Nat’l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Allen L. Odom
-
Breed: Vizsla
- Name: CH Pagliacci Kizmar Western Winds R Agust Us MH
Sporting Group
- Judge: Mr. Robert J. Shreve
- Entry: 101
1st Place
- Breed: Pointer
- Name: GCH Chesterhope Never Ask Why For Daykeyne
2nd Place
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHS Erinfyr Winter Classic
3rd Place
- Breed: Field Spaniel
- Name: CH Killara Trio Love You To The Moon & Back
4th Place
- Breed: Welsh Springer Spaniel
- Name: GCH Rolyart’s Navigator @ Painted Sky Farms
Hound Group
- Judge: Mrs. Anne Katona
- Entry: 71
1st Place
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCH Aziza’s High Roller By Presidio
2nd Place
- Breed: Basenji
- Name: GCH Wild West Ahmahr Nahr Shoot The Moon
3rd Place
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHS Mirepoix’s Kate Spade
4th Place
- Breed: Beagle (over 13″)
- Name: GCH Belcanto His First Name Is Agent
Working Group
- Judge: Mr. Ronald V. Horn
- Entry: 109
1st Place
- Breed: Samoyed
- Name: GCH Azteca’s Red October
2nd Place
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Protocol’s I Came I Saw I Sparkled
3rd Place
- Breed: Akita
- Name: GCHS Dune’s Kicking And Screaming
4th Place
- Breed: Bullmastiff
- Name: CH T-Boldt’s These Boots Are Made For Walkin
Terrier Group
- Judge: Mr. Robert J. Shreve
- Entry: 30
1st Place
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCHG Dalriada’s Archangel At MGK BN RN NAJ CA RATO
2nd Place
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: GCH First Class Sparkles Fishnet & Platforms
3rd Place
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCH Lion-L Super Chief Of Hansenhaus
4th Place
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: GCHB Menusha’s Pancho Villa
Toy Group
- Judge: Mrs. Delores Burkholder
- Entry: 87
1st Place
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Diaquiris On The Edge Of Fame
2nd Place
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHB Pomhaven’s Chase The Dream
3rd Place
- Breed: Affenpinscher
- Name: Dumble Dora V Tani Kazari
4th Place
- Breed: Toy Manchester Terrier
- Name: GCH Passport Sunkissed It’s A Yes From Me Bonchien
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Anne Katona
- Entry: 53
1st Place
- Breed: Schipperke
- Name: GCHP Rivendel’s Barefoot Bandit
2nd Place
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCH Primah-Shilo Ke-Tu’s Mirror Image At Urban Venture
3rd Place
- Breed: Bulldog
- Name: Maui (Bernal
4th Place
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Vaje’s Public Enemy Number One
Herding Group
- Judge: Mr. Robert J. Shreve
- Entry: 155
1st Place
- Breed: Entlebucher Mountain Dog
- Name: GCHS Neo Of Brunswick CGC RN TKI
2nd Place
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Ragtyme Call Off The Search
3rd Place
- Breed: Icelandic Sheepdog
- Name: GCH Vittetoes Kolatari Keilirsson
4th Place
- Breed: Berger Picard
- Name: GCH Montague De La Vie En Rose At BWK
Best in Miscellaneous Class
Share This Story, Choose Your Platform!