Kennel Club of Greater Victoria, Inc.
San Antonio, TX
2019-07-12
Posted by: Sue Vroom
Best In Show
- Judge: Mr. Roger R. Hartinger
-
Breed: Boxer
- Name: GCH Cinnabon’s Bedrock Bombshell
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Roger R. Hartinger
-
Breed: Irish Terrier
- Name: GCH Trackways Cassidy Pi’d Piper
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Robert J Shreve
- Entry: 17
- Class: Open Senior
- Name: Merle Naujok
- Breed: Pomeranian
Best In Show: Nat’l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Susan St. John Brown
-
Breed: Longhaired Dachshund
- Name: CH Corrbelle’s Freedom Reigns V Dorae
Sporting Group
- Judge: Mr. Edd E Bivin
- Entry: 200
1st Place
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCH Foxwood Ivywood All Hallows Eve
2nd Place
- Breed: Vizsla
- Name: GCHG Tradewinds Ida Bomb CA JH
3rd Place
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHS Silhouette Spellbound
4th Place
- Breed: Pointer
- Name: GCH Chesterhope Master of T Arts
Hound Group
- Judge: Mrs. Susan St. John Brown
- Entry: 131
1st Place
- Breed: Ibizan Hound
- Name: GCH Harehill’s Mint Julep
2nd Place
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHS Juba Lee’s Comin Better Hide Your Heart CD
3rd Place
- Breed: Whippet
- Name: GCHB Bo-Bett Air Force One
4th Place
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: CH Corrbelle’s Freedom Reigns V Dorae
Working Group
- Judge: Mr. Robert J Shreve
- Entry: 151
1st Place
- Breed: Boxer
- Name: GCH Cinnabon’s Bedrock Bombshell
2nd Place
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: GCHS Midnight Rider’s Black Denim Trousers
3rd Place
- Breed: Boerboel
- Name: GCHB Fuller’s Simply Irresistible FDC CA RATO DJ DNA CGCA CGCU TKP
4th Place
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCH Histyle’s Tell It Like It Is PT
Terrier Group
- Judge: Mr. Roger R. Hartinger
- Entry: 105
1st Place
- Breed: Irish Terrier
- Name: GCH Trackways Cassidy Pi’d Piper
2nd Place
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: GCHB Menusha’s Pancho Villa
3rd Place
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: Gangway’s Mission Kickoff
4th Place
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCH Alpine’s LBK Living On The Road
Toy Group
- Judge: Mrs. Paula H. Hartinger
- Entry: 193
1st Place
- Breed: Affenpinscher
- Name: CH Tamarin Tattoo
2nd Place
- Breed: Papillon
- Name: GCH Crown Jewel Royal Treasure At Adaugeo
3rd Place
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: CH Southdown Ready Set Reign
4th Place
- Breed: Pekingese
- Name: CH Deluna Hulk
Non-Sporting Group
- Judge: Ms. Joy S Brewster
- Entry: 160
1st Place
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCHS Barnstorm Blue Blood Royalty By Dzine
2nd Place
- Breed: Standard Poodle
- Name: Lakeridge Bell Of The Ball
3rd Place
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCH Arabelle’s The Messenger
4th Place
- Breed: Keeshond
- Name: GCHB Evolution’s Know When To Hold ‘Em
Herding Group
- Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
- Entry: 127
1st Place
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCHP Abington’s Way Out West
2nd Place
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHS Coventry Good Vibrations
3rd Place
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCHB Donlee J’Adore Dior
4th Place
- Breed: Border Collie
- Name: GCH Fu You Yuan Odin Firestone
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Robert J Shreve
- Entry: 12
- Breed: Biewer Terrier
- Name: Ola De Gras Very Wonderful Wins
Share This Story, Choose Your Platform!