Del Monte Kennel Club, Inc.
Carmel by the Sea, CA
2019-07-13
Posted by: Jane Myers
Best In Show
- Judge: Mr. Jeffrey G. Pepper
-
Breed: Boxer
- Name: GCHP Irondale’s Just A Good Ole Boy
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Jeffrey G. Pepper
-
Breed: Whippet
- Name: GCH Starline’s Audrey Hepburn
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Jake Lum
- Entry: 16
- Class: Master
- Name: Kylie Compton
- Breed: English Springer Spaniel
Best In Show: Nat’l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Sulie Greendale-Paveza
-
Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: CH Sierra Ridge Hearts A Blazin’
Sporting Group
- Judge: Mr. Gordon William Hayburn
- Entry: 211
1st Place
- Breed: Spinone Italiano
- Name: GCHS Spinfandel The Force Is Strong
2nd Place
- Breed: Irish Setter
- Name: CH Kilbane Ain’t She Sweet
3rd Place
- Breed: Pointer
- Name: CH Solivia’s Decisions Decisions
4th Place
- Breed: Sussex Spaniel
- Name: CH Jubilwell Cousin Jack JH
Hound Group
- Judge: Ms. Kathryn A. Cowsert
- Entry: 140
1st Place
- Breed: Whippet
- Name: GCH Starline’s Audrey Hepburn
2nd Place
- Breed: Bloodhound
- Name: GCH Quiet Creek’s Let It Be
3rd Place
- Breed: Basset Hound
- Name: GCH Brandyhall’s Arancello
4th Place
- Breed: Beagle (over 13″)
- Name: GCH Cabaret Chasing Classic Cars
Working Group
- Judge: Mrs. Sulie Greendale-Paveza
- Entry: 217
1st Place
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Irondale’s Just A Good Ole Boy
2nd Place
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHG Chancellor’s Hi Flyin Mt Zion DT CGC CGCA TT
3rd Place
- Breed: Cane Corso
- Name: GCH Dal Cielo’s Brutale Bello CGC
4th Place
- Breed: Bullmastiff
- Name: CH MarconianN’Ridgetops Thunder Road
Terrier Group
- Judge: Ms. Lee Whittier
- Entry: 77
1st Place
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: CH Kallehan Super Power
2nd Place
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: CH Open Fire Van Folini Home
3rd Place
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCH D.B.F. Santa Barbara Surfer Girl
4th Place
- Breed: Sealyham Terrier
- Name: CH Ch. Bluff’s End Sail On Sailor
Toy Group
- Judge: Ms. Lee Whittier
- Entry: 117
1st Place
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHB Sidels Feisty Francesca
2nd Place
- Breed: Maltese
- Name: GCH Dirraus Evaristo
3rd Place
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHB Bobcat A Nickel For A Kiss
4th Place
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCH Castle Peak Field Of Dreams
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Christian Jouanchicot
- Entry: 97
1st Place
- Breed: Keeshond
- Name: GCHG Skyline Summerwind Order In The Court
2nd Place
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCH Demartini’s HRH Prince George Of Cambridge
3rd Place
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH LeBull’s Reveries Harrigan
4th Place
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCH Serenity’s Moonlight Masquerade
Herding Group
- Judge: Mr. Arley D. Hussin
- Entry: 92
1st Place
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCHB G & W Avalons Ace’s Guardian Of Hugo CGC
2nd Place
- Breed: Puli
- Name: GCHB Cordmaker Boys Will Be Boys PT NAP NJP
3rd Place
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Highlander Bending The Rules At Risa PT
4th Place
- Breed: Australian Shepherd
- Name: Limelight MorningMist Shopping In Napa
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Jeffrey G. Pepper
- Entry: 9
- Breed: Bracco Italiano
- Name: Whiskey Hill’s Earth Wind & Fire
Share This Story, Choose Your Platform!