Houston Kennel Club, Inc.
Houston, TX
2019-07-18
Posted by: Sue Vroom
Best In Show
- Judge: Mr. Johnny R. Shoemaker
-
Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCH Alpine’s LBK Living On The Road
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Johnny R. Shoemaker
-
Breed: Havanese
- Name: GCHP Oeste’s In The Name Of Love
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Cindy Stansell
- Entry: 46
- Class: Master
- Name: Lian Chase
- Breed: Belgian Malinois
Best In Show: Nat’l Owner Handled Series
Sporting Group
- Judge: Mr. Jon R. Cole
- Entry: 342
1st Place
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHB Wynmoor Interstellar
2nd Place
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHG Amica And Blueprint’s Golden Road
3rd Place
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCH Foxwood’s Ivywood All Hallow’s Eve
4th Place
- Breed: Vizsla
- Name: GCH Regal Point Once Upon a Rainbow CGC
Hound Group
- Judge: Mrs. Helen Winski Stein
- Entry: 259
1st Place
- Breed: Saluki
- Name: GCHS Aurora’s Rhythm of My Heart
2nd Place
- Breed: Whippet
- Name: GCHG Pinnacle Kentucky Bourbon
3rd Place
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Kurabi Gabina
4th Place
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHS Raydach’s Riverwood Ready Aim Fire!
Working Group
- Judge: Mr. Robert Stein
- Entry: 270
1st Place
- Breed: Boxer
- Name: GCH Cinnabon’s Bedrock Bombshell
2nd Place
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHP Oceano Darbydale’s Xecutive Decision
3rd Place
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHP Foxfire’s Alltimate Wanna Be
4th Place
- Breed: Great Dane
- Name: GCH Spot-On Word Of Honor
Terrier Group
- Judge: Ms. Gloria Kerr
- Entry: 223
1st Place
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCH Alpine’s LBK Living On The Road
2nd Place
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCH Roserock’s My Eyes Adore You
3rd Place
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: GCHB Menusha’s Pancho Villa
4th Place
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHG Whiskeybae Haselmere Habanera
Toy Group
- Judge: Mrs. Rosalind Kramer
- Entry: 209
1st Place
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Oeste’s In The Name Of Love
2nd Place
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHB New Years Somerset Single Barrel Batch
3rd Place
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: GCH Tuderhurst Porthos Of Sanchi
4th Place
- Breed: Pug
- Name: GCHS Nirvana’s Skittles
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. James A. Moses
- Entry: 233
1st Place
- Breed: Schipperke
- Name: GCHP Rivendel’s Barefoot Bandit
2nd Place
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH Qazara Eternal Reign
3rd Place
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCH Danfour Keep The Madness Rolling
4th Place
- Breed: Xoloitzcuintli
- Name: CH Itzy (Arena) ( Mexico)
Herding Group
- Judge: Mr. Jon R. Cole
- Entry: 267
1st Place
- Breed: Rough Collie
- Name: GCHS Scalloway’s Lion Hunter
2nd Place
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCHP Abington’s Way Out West
3rd Place
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHG Geran’s Solitary Man
4th Place
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Now And Then Watermark Cruisin At Kelkary
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Rosalind Kramer
- Entry: 6
- Breed: Bracco Italiano
- Name: Raki’s Place Keep An Eye
Share This Story, Choose Your Platform!