Greater Racine Kennel Club
Franksville, WI
2019-08-11
Posted by: Lynn Meyer
Best In Show
- Judge: Mrs. Alice M. Watkins
-
Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHP Kan-Point’s Showme The Chase To Victory
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Alice M. Watkins
-
Breed: Great Dane
- Name: CH Divine Acres I’ve Arrived At Regent
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Alcie M. Watkins
- Entry: 7
- Class: Master
- Name: Jacob Waters
- Breed: Miniature Pinscher
Best In Show: Nat’l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Garry K. Newton
-
Breed: Samoyed
- Name: GCHS Deladore’s Picture Perfect Bada Bing Bada Boom
Sporting Group
- Judge: Ms. Gloria Kerr
- Entry: 98
1st Place
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHP Kan-Point’s Showme The Chase To Victory
2nd Place
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
- Name: GCHB Foley’s Frat Party
3rd Place
- Breed: Weimaraner
- Name: CH Venture’s Solstice Somewhere In Between
4th Place
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: GCH Sandbar’s Hardcore Hank JH
Hound Group
- Judge: Mr. Gary K. Newton
- Entry: 91
1st Place
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCHB Vikrest Secret Agent AX AXJ
2nd Place
- Breed: Otterhound
- Name: CH Conestoga Aberdeen’s Addicted To Love
3rd Place
- Breed: Borzoi
- Name: Coburn’s Gypsy Gold V Muzik
4th Place
- Breed: Whippet
- Name: CH Kamada Rock Your World
Working Group
- Judge: Ms. Marjorie Martorella
- Entry: 104
1st Place
- Breed: Great Dane
- Name: CH Divine Acres I’ve Arrived At Regent
2nd Place
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHG Karnovanda’s Stephen Coldbear
3rd Place
- Breed: Mastiff
- Name: GCHP milleniums Ain’t No Stopping Us Now RN CGCA TDI TT
4th Place
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHS Sharjets Catch A Hero CGC
Terrier Group
- Judge: Ms. Gloria Kerr
- Entry: 25
1st Place
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCH Temora Steal My Heart CA TKN
2nd Place
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: Carai Octobre De Aiedkii’s
3rd Place
- Breed: Parson Russell Terrier
- Name: GCH Brywood Follow Your Heart
4th Place
- Breed: Irish Terrier
- Name: GCH Blaesing Sharob’s Divine Destiny
Toy Group
- Judge: Ms. Gloria Kerr
- Entry: 71
1st Place
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCH Eagle’s The Wolverine
2nd Place
- Breed: Chinese Crested
- Name: Lolita Von Shinbashi
3rd Place
- Breed: Pomeranian
- Name: GCH Thai Silk Ixclusive Priority
4th Place
- Breed: Papillon
- Name: GCH Wingssong This Could Be Love
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Alice M. Watkins
- Entry: 35
1st Place
- Breed: French Bulldog
- Name: Dream Weaver Tango Dancing With Goldshield
2nd Place
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCH He’s So Full Of Himself
3rd Place
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCHS Anana’s Frozen Tundra CGC
4th Place
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: Xuanlu’s Nubbyns
Herding Group
- Judge: Mr. Gary K. Newton
- Entry: 51
1st Place
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHP Marquis’ Hermes V Kenlyn
2nd Place
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: CH Barkshire’s Concealed Carrie
3rd Place
- Breed: Border Collie
- Name: GCHG Brittemar Sportingfields Right At Home
4th Place
- Breed: Rough Collie
- Name: New River’s Dream Boy At Orchardview
Best in Miscellaneous Class
Share This Story, Choose Your Platform!