Bloomington Indiana Kennel Club, Inc.
Lebanon, IN
2019-09-13
Posted by: Lynn Meyer
Total Entry: 500
Best In Show
- Judge: Dr. Wanda V. Spediacci
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHP Hillock’s Jack Daniels JH RA RATN WCX CGC VC
Reserve Best In Show
- Judge: Dr. Wanda V. Spediacci
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCH Sterling Shine The Light
Junior Showmanship
- Judge: Dr. James D Sillers
- Entry: 3
- Class: Master
- Name: Abagail Van Meter
- Breed: Weimaraner
Sporting Group
- Judge: Mrs. Polly (Mrs. Robert) D Smith
- Entry: 83
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHP Hillock’s Jack Daniels JH RA RATN WCX CGC VC
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCHS Saranac Tipsy Laird
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHS Silhouette’s Spellbound
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHG CrownRoyal’s Dirtea Marteani
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Dr. James D Sillers
- Entry: 54
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: CH Dragonfly’s Pumpkin Spice
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: Luvakis Shirley’s Thorin Eikinskjaldi
- Breed: Whippet
- Name: GCHG Pinnacle Kentucky Bourbon
- Breed: Borzoi
- Name: CH Kyrov’s Scottish Lilt At Horse And Hound
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms. Janet Cohen
- Entry: 88
- Breed: Bullmastiff
- Name: CH Cabberins At JyF Bulls Perseo
- Breed: Boxer
- Name: CH Rico’s Put Me In Coach
- Breed: Neapolitan Mastiff
- Name: Bijoux Della Vecchia Roma ll
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHP Oceano Darbydale’s Xecutive Decision
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Todd Clyde
- Entry: 46
- Breed: Border Terrier
- Name: GCHB Wynot Let It Be
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCH Blackanimastaffs Little Red Riddinghood
- Breed: Cairn Terrier
- Name: GCH Cyntu’s Abracadabra
- Breed: Sealyham Terrier
- Name: GCH Raven Oak All That Jazz
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Sandra Bingham Porter
- Entry: 77
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCHS Foxmore Playin Hard To Get
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCH Tudorose Rhythm N Blues
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: GCH Tudorhurst Porthos of Sanchi
- Breed: Brussels Griffon
- Name: CH Norkus She’s So Fine
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Elaine J. Lessig
- Entry: 67
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCH Danfour Keep The Madness Rolling
- Breed: Lowchen
- Name: GCHB Musicbox Got Your Six At Romanm Reign
- Breed: Xoloitzcuintli
- Name: CH Bayshore Stonehaven Empyrean Telenovela
- Breed: Bichon Frise
- Name: CH Barberry Hillwood Hot Child In The City
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Ms. Beverly Capstick
- Entry: 80
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCH Sterling Shine The Light
- Breed: Berger Picard
- Name: GCH Montague De La Vie En Rose At BWK
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHG X’Sells Kiss-N-Tell
- Breed: Polish Lowland Sheepdog
- Name: CH Stonebrook Never Say Never To Tramperus
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Dr. James D Sillers
- Entry: 3
- Breed: Barbet
- Name: Celeste Biscay’s Lapis Lazuli