Idaho Capital City Kennel Club, Inc.
Boise, ID
2019-10-13
Posted by: Bryan Martin
Best In Show
- Judge: Mrs. Judy Webb
-
Breed: Norwich Terrier
- Name: GCH Roserock’s my eyes adored you
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Judy Webb
-
Breed: Pekingese
- Name: GCH Daiquiri’s On The Edge Of Fame
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Jennifer D. Bridges
- Entry: 29
- Class: Open Intermediate
- Name: Olivia Uyeno
- Breed: Standard Manchester Terrier
Best In Show: Nat’l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Penelope C. Inan
-
Breed: Anatolian Shepherd Dog
- Name: CH Timaru Bekci Ays
Sporting Group
- Judge: Mrs. Joanne (Jan) N. Paulk
- Entry: 344
1st Place
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCHS McQ Time To Crank It Up
2nd Place
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHB Smoketree’s Encore
3rd Place
- Breed: Spinone Italiano
- Name: GCH Italix Georgiana
4th Place
- Breed: Pointer
- Name: GCH Solivia’s Whatever Thy Soul Lusteth After
Hound Group
- Judge: Mrs. Karin B. Ashe
- Entry: 196
1st Place
- Breed: Black and Tan Coonhound
- Name: CH Windbourne Bayaway Good Golly Miss Molly
2nd Place
- Breed: Harrier
- Name: GCHB Blythmoor Sheez-Beez Tell Me No Tales
3rd Place
- Breed: Otterhound
- Name: CH Dekenchar’s Howlaway’s Leader Of The Pack
4th Place
- Breed: Basset Hound
- Name: CH First Class Toast To Empress Sisi
Working Group
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Entry: 222
1st Place
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCHS Crivitz Humphrey Bogart Von Diable
2nd Place
- Breed: Kuvasz
- Name: GCH Ederra’s Dodger Blue of Glacier Creek
3rd Place
- Breed: Tibetan Mastiff
- Name: CH Rocky Mountain’s Epic Adventure
4th Place
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCHS Histyle’s Sonnenschein Big Tex
Terrier Group
- Judge: Ms. Lee Whittier
- Entry: 130
1st Place
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCH Roserock’s my eyes adored you
2nd Place
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: GCHB First Class Sparkles Fishnet & Platforms
3rd Place
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: GCHB Brownstone’s Ultimate Weapon
4th Place
- Breed: Glen of Imaal Terrier
- Name: GCH Gleann Damn Daisy
Toy Group
- Judge: Mr. Allen L. Odom
- Entry: 195
1st Place
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Daiquiri’s On The Edge Of Fame
2nd Place
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Oeste’s In The Name Of Love
3rd Place
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHG Brookhaven Here Comes Hogan
4th Place
- Breed: Toy Manchester Terrier
- Name: CH Chesterfield Atomic Element
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Entry: 166
1st Place
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Broken Rds Can We Talk At Prunehill CGC
2nd Place
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHB Spotlight & Dblshot’s Premier Edition
3rd Place
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: CH Silveroak’s Oh No She Didn’t
4th Place
- Breed: Bulldog
- Name: CH Cherokee Legend Roxanne
Herding Group
- Judge: Mr. Michael Canalizo
- Entry: 197
1st Place
- Breed: Norwegian Buhund
- Name: Delaroche Fjotunn
2nd Place
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCHB G & W Avalons Ace’s Guardian Of Hugo CGC
3rd Place
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: GCHP Sky Acres Maximum Altitude
4th Place
- Breed: Puli
- Name: GCHB Cordmaker Boys Will Be Boys PT NAP NJP
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Ms. Lee Whittier
- Entry: 8
- Breed: Mudi
- Name: Hilarow Never Not Naughty Neska CM CD BN CGC
Share This Story, Choose Your Platform!