Skyline Dog Fanciers of San Mateo County
Pleasanton, CA
2019-10-18
Posted by: Jane Myers
Best In Show
- Judge: Mr. Michael Faulkner
-
Breed: Havanese
- Name: GCHP Oeste’s In The Name Of Love
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Michael Faulkner
-
Breed: Norwich Terrier
- Name: GCH Roserocks My Eyes Adored You
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Michael Faulkner
- Entry: 29
- Class: Open Junior
- Name: Sarah Mackney
- Breed: Shetland Sheepdog
Best In Show: Nat’l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Shawn James Nichols
-
Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH Del Rey’s Island Queen V Addox CGCA TKN
Sporting Group
- Judge: Mr. Robert L. Robinson
- Entry: 379
1st Place
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHG Wynmoor Interstellar
2nd Place
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHG Mi Jean’s You Mad Bro?
3rd Place
- Breed: English Setter
- Name: GCHG Winchester’s Made My Day
4th Place
- Breed: Spinone Italiano
- Name: GCHG Spinfandel The Force Is Strong CGC
Hound Group
- Judge: Ms. Erin Brown
- Entry: 336
1st Place
- Breed: Irish Wolfhound
- Name: GCH Khaleesi’s Drogon Of The Seven Kingdoms
2nd Place
- Breed: Afghan Hound
- Name: CH Sebring Elan Monkey Business
3rd Place
- Breed: Beagle (over 13″)
- Name: Caberet Chiron
4th Place
- Breed: Smooth Haired Dachshund
- Name: Windyoak & Walden’s Pickin Wild Flowers MS
Working Group
- Judge: Mrs. Patricia (Pat) Hastings
- Entry: 255
1st Place
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCHS Histyle’s Sonnenschein Big Tex
2nd Place
- Breed: Newfoundland
- Name: CH Dancing Bear’s I know You Ryder CGCA CGCU
3rd Place
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Irondale’s Just A Good Ole Boy
4th Place
- Breed: Greater Swiss Mountain Dog
- Name: GCH Alpinez Englands Silver Oak FDC CGCA NDD TKN
Terrier Group
- Judge: Dr. John A. Reeve-Newson
- Entry: 159
1st Place
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCH Roserocks My Eyes Adored You
2nd Place
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: CH Regency’s Play To Win
3rd Place
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: CH Kallehan Super Power
4th Place
- Breed: Cairn Terrier
- Name: GCHB Cairndale Argyle Swedish Fusion
Toy Group
- Judge: Ms. Erika K. Moureau
- Entry: 223
1st Place
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Oeste’s In The Name Of Love
2nd Place
- Breed: Affenpinscher
- Name: My Mila V. Tani Kazari
3rd Place
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCH Eagle’s The Wolverine
4th Place
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCH Xeralane’s Just Like That
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Shawn James Nichols
- Entry: 112
1st Place
- Breed: Lhasa Apso
- Name: CH Shut Up And Kiss Me Dell’Alberico At Xeralane
2nd Place
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Le Petit Prince De La Bete
3rd Place
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Broken RD’s Can We Talk At Prunehill
4th Place
- Breed: Standard Poodle
- Name: Afterglow PS I Love You
Herding Group
- Judge: Ms. Peri D. Norman
- Entry: 152
1st Place
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHP Syringa – Akadia The Corsair
2nd Place
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: CH Timeless Trilogy
3rd Place
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: GCHB Blackwater Peloton Heads I win
4th Place
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHS Pawcific I Walk With the King PT CAA BCAT CGC
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Michael Faulkner
- Entry: 3
- Breed: Mudi
- Name: Bariguard Full Moon Larry
Share This Story, Choose Your Platform!