Wine Country Kennel Club
Napa, CA
2019-11-10
Posted by: Jane Myers
Best In Show
- Judge: Mrs. Victoria M. Jordan
-
Breed: Havanese
- Name: GCHP Oeste’s In The Name Of Love
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Victoria M. Jordan
-
Breed: Boxer
- Name: GCHP Irondale’s Just A Good Ole Boy
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Linda Clark
- Entry: 24
- Class: Open Intermediate
- Name: Brielle Villarreal
- Breed: Bulldog
Best In Show: Nat’l Owner Handled Series
- Judge: Mr. David J. Peat
-
Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHS Sidels Feisty Francesca
Sporting Group
- Judge: Mrs. Terry M. DePietro
- Entry: 216
1st Place
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHG Mi Jean’s You Mad Bro?
2nd Place
- Breed: Pointer
- Name: CH Solivia’s Decisions Decisions
3rd Place
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Paradigm’s Field Of Leongolden
4th Place
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: CH Shortales & Coronet With Or Without You
Hound Group
- Judge: Mr. David J. Peat
- Entry: 165
1st Place
- Breed: Irish Wolfhound
- Name: CH Khaleesi’s Drogon Of The Seven Kingdoms
2nd Place
- Breed: Saluki
- Name: GCHP Impala Ladies Love Outlaws CGCA JC RN TKN
3rd Place
- Breed: Basset Hound
- Name: GCH Jolly Time My Way At Topsfield-Lebrera
4th Place
- Breed: Borzoi
- Name: CH Majenkir Bookstor Arctos
Working Group
- Judge: Mrs. Paula Nykiel
- Entry: 258
1st Place
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Iromdale’s Just A Good Ole Boy
2nd Place
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHS Chien D’Eau Feel The Bern De Remis
3rd Place
- Breed: Greater Swiss Mountain Dog
- Name: GCH Landhof’s Jaegermeister Jager Of Brush Creek TKN
4th Place
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: CH BCB Yamada Proud Patriot
Terrier Group
- Judge: Mrs. Jan Ritchie Gladstone
- Entry: 138
1st Place
- Breed: Irish Terrier
- Name: GCHG Trackways Cassidy Pi’d Piper
2nd Place
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCH Ellenside Red Ike At Eskwyre
3rd Place
- Breed: Soft Coated Wheaten Terrier
- Name: CH Bendacht Believe In Magic
4th Place
- Breed: White Bull Terrier
- Name: CH Quicksilver Live Wire
Toy Group
- Judge: Mrs. Wyoma M. Clouss
- Entry: 124
1st Place
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Oeste’s In The Name Of Love
2nd Place
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCH Shorepointe’s Moonwalker
3rd Place
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCH Touche’s Espionage
4th Place
- Breed: Pekingese
- Name: Aslan Silvergate Causing Chaos
Non-Sporting Group
- Judge: Ms. Kimberly Anne Meredith
- Entry: 80
1st Place
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: CH Rinchen’s Magical Illusion
2nd Place
- Breed: Keeshond
- Name: GCHG Skyline Summerwind Order In The Court
3rd Place
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHS Hallmarks Heartbreaker Dream Maker BCAT
4th Place
- Breed: French Bulldog
- Name: Central Valley’s Big Shot Beastie Boy
Herding Group
- Judge: Mrs. Victoria M. Jordan
- Entry: 87
1st Place
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCHB G & W Avalons Ace’s Guardian Of Hugo CGC
2nd Place
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHS Aellen The Son Also Rises HT PT
3rd Place
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: GCHB Sierra Champagne Kissed By A Billionaire
4th Place
- Breed: Australian Cattle Dog
- Name: GCH Desperados You Had Me From Hello At Dawn Heir
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Wyoma M. Clouss
- Entry: 2
- Breed: Bracco Italiano
- Name: Whiskey Hills Our Chance Fancy
Share This Story, Choose Your Platform!