Whidbey Island Kennel Club Inc
Monroe, WA
2019-11-16
Posted by: Bryan Martin
Total Entry: 1570
Best In Show
- Judge: Mrs. Anne Katona
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHS Alpine’s LBK Living On The Road TKN RATI DS CGC
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Anne Katona
- Breed: Irish Water Spaniel
- Name: CH Flintcrest Five Star General
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Wendy Corr
- Entry: 39
- Class: Open Senior
- Name: Megan Dollar
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
Sporting Group
- Judge: Mrs. Carla M. Mathies
- Entry: 270
- Breed: Irish Water Spaniel
- Name: CH Flintcrest Five Star General
- Breed: Labrador Retriever
- Name: CH Somersun Forever In Blue Jeans
- Breed: English Setter
- Name: GCHG Gold Rush Party Attire CA
- Breed: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
- Name: GCHB Quinncreek’s Uptown Funk You Up CDX BN JH WC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Jeffrey Pepper
- Entry: 133
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCH Soletrader Right Said Fred
- Breed: Scottish Deerhound
- Name: CH Hollyrood Cosmopollyton
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Sunward Centurion
- Breed: Black and Tan Coonhound
- Name: GCH Windbourne Bayaway Good Golly Miss Molly
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms. Denise Dean
- Entry: 295
- Breed: Saint Bernard
- Name: GCHG Vicdory’s Unleash The Dark Knight RN CGCA
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: GCHG Russian Bears Play It Again Sam For Old Times Sake RN
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCHS Crivitz Humphrey Bogart Von Diable
- Breed: Siberian Husky
- Name: Syntari’s Dealer’s Choice
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Sidney L. Marx
- Entry: 121
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHS Alpine’s LBK Living On The Road TKN RATI DS CGC
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: GCHG Glenmars American Classic At Classy Staffys
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: GCHB Brownstone’s Ultimate Weapon
- Breed: Border Terrier
- Name: GCHS Middleshires I’m The Real Dill!
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Ms. Marjorie Underwood
- Entry: 176
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCH Touche’s Espionage
- Breed: Toy Manchester Terrier
- Name: GCHS Spirits Cowboy Casanova
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCH Orchard Hill Inclusive
- Breed: Pug
- Name: GCH Anmar’s Bodacious At Brigadoon
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ms. Marjorie Underwood
- Entry: 135
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHS Lakeridge Adventures Of Sam Spade
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Broken Rds Can We Talk At Prunehill CGC
- Breed: Dalmatian
- Name: CH Tramac Absolutely Positively
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCHB Merryell Grand Slam
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Linda Riedel
- Entry: 180
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHS Pawcific I Walk With The King CAA BCAT PT CGC TKN
- Breed: Beauceron
- Name: GCHG Maitrise Du Chateau Rocher CGCA TT RATN TKA CA RN CGCU
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCH Timeless Slice Of Life
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: CH Von Loar Red Rum Gomez Of Karizma
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Deborah J. Wilkins
- Entry: 4
- Breed: Teddy Roosevelt Terrier
- Name: Dynamo Crimson Legend