Tualatin Kennel Club, Inc.
Portland, OR
2020-01-19
Posted by: Bryan Martin
Best In Show
- Judge: Mrs. Ann F. Yuhasz
-
Breed: Shetland Sheepdog
- Name: CH Mystic Suntime Everclear
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Ann F. Yuhasz
-
Breed: Havanese
- Name: GCHP Oeste’s In The Name Of Love
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Johnny R. Shoemaker
- Entry: 58
- Class: Open Senior
- Name: Megan Dollar
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
Best In Show: Nat’l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Beverly R. Andersen
-
Breed: Belgian Tervuren
- Name: GCHP Sky Acres Maximum Altitude
Sporting Group
- Judge: Mr. Gary L. Andersen
- Entry: 439
1st Place
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCHG Hollyhunt Not By Chance
2nd Place
- Breed: Golden Retriever
- Name: CH Razzle’s The Devil Made Me Do It
3rd Place
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHG Wynmoor Interstellar
4th Place
- Breed: Labrador Retriever
- Name: GCHS Firewater’s Vacation From Bella Mar
Hound Group
- Judge: Mrs. Patti Widick Neale
- Entry: 270
1st Place
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCH Vin Melca’s Vanguard
2nd Place
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
- Name: GCH Sidekick’s Life Is a Highway
3rd Place
- Breed: Borzoi
- Name: GCHS Majenkir Thunderstruck White Storm Rising
4th Place
- Breed: Beagle (over 13″)
- Name: GCHS Foxtail’s Race To The Finish
Working Group
- Judge: Mr. Gary L. Andersen
- Entry: 395
1st Place
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCHS Crivitz Humphrey Bogart Von Diable
2nd Place
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHB Far Away Black Star CGC TKI
3rd Place
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHP Oceano Darbydale’s Xecutive Decision
4th Place
- Breed: Mastiff
- Name: GCH Southports Ours Is The Fury
Terrier Group
- Judge: Mr. John P. Wade
- Entry: 264
1st Place
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCH Ellenside Red Ike At Eskwyre
2nd Place
- Breed: Colored Bull Terrier
- Name: GCHS Grabo Testarossa Formula For Drama
3rd Place
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHG Alpine’s LBK Living On The Road TKN RATI DS CGC
4th Place
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: Camcrest Ricochet
Toy Group
- Judge: Mrs. Peggy Beisel-McIlwaine
- Entry: 222
1st Place
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Oeste’s In The Name Of Love
2nd Place
- Breed: Silky Terrier
- Name: GCH Karisma The Boys Are Back In Town
3rd Place
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHG Karals Won’t Apologize
4th Place
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHP Brookhaven Here Comes Hogan
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Eugene Blake
- Entry: 234
1st Place
- Breed: French Bulldog
- Name: CH Qazara Tuo Amore
2nd Place
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCHG Broken Rds Can We Talk At Prunehill CGC
3rd Place
- Breed: Keeshond
- Name: GCHG Skyline Summerwind Order In The Court
4th Place
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCH Demartini’s HRH Prince George Of Cambridge
Herding Group
- Judge: Mr. Robert L. Vandiver
- Entry: 385
1st Place
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: CH Mystic Suntime Everclear
2nd Place
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: CH Cariadh Tea Party At Coventry
3rd Place
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: GCHP Sky Acres Maximum Altitude
4th Place
- Breed: Border Collie
- Name: GCHS Allymoon Curtain Call To Gladwyn
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Johnny R. Shoemaker
- Entry: 4
- Breed: Belgian Laekenois
- Name: Quelle Aubaine D’Eroudur CGC PT
Share This Story, Choose Your Platform!