St. Charles Missouri Kennel Club
Gray Summit, MO
2020-01-25
Posted by: Gina Wieser
Best In Show
- Judge: Don Gill
-
Breed: Siberian Husky
- Name: GCHG Karnovanda’s Stephen Coldbear
Reserve Best In Show
- Judge: Don Gill
-
Breed: Bulldog
- Name: CH Exact Classic Tulsa
Junior Showmanship
- Judge: Don Gill
- Entry: 15
- Class: Open Senior
- Name: Mattie Lively
- Breed: English Springer Spaniel
Best In Show: Nat’l Owner Handled Series
- Judge: Michael Gelinas
-
Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCH Goldengaits Dancing In The Moonlight
Sporting Group
- Judge: Sandy Gelinas
- Entry: 119
1st Place
- Breed: Pointer
- Name: GCH Solivia’s Decisions Decisions
2nd Place
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHS Stonypoint’s Don’t Rain On My Parade
3rd Place
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Katmar’s Mile High Magic
4th Place
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: Tylerthyme Let’s Party At Eglesfeld
Hound Group
- Judge: Sandy Gelinas
- Entry: 95
1st Place
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
- Name: GCH Sidekick’s Ice Queen at R-N-B CM
2nd Place
- Breed: Whippet
- Name: GCHB Starline Windborn Classique
3rd Place
- Breed: Beagle (over 13″)
- Name: CH Torquay Let Freedom Ring
4th Place
- Breed: Saluki
- Name: GCH Sanhurst Skywalker JC
Working Group
- Judge: Vincent Chianese
- Entry: 165
1st Place
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHG Karnovanda’s Stephen Coldbear
2nd Place
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCH Rivergrove’s Game On CD PCD BN RN CGCA TKN
3rd Place
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHS Pengwen’s Southernwind Trojan War Triumph
4th Place
- Breed: German Pinscher
- Name: GCH Calvaxar Canonball To Nevar RATN
Terrier Group
- Judge: Barbara Alderman
- Entry: 34
1st Place
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCH Pinnacle Eternal Flame
2nd Place
- Breed: Parson Russell Terrier
- Name: CH Highland Down’s Perfectly Normal
3rd Place
- Breed: Border Terrier
- Name: CH Sugarhill Suspicious Minds At Tfis
4th Place
- Breed: Standard Manchester Terrier
- Name: Fantasy’s Mercy
Toy Group
- Judge: Barbara Alderman
- Entry: 133
1st Place
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHG New Years Somerset Single Barrel Batch
2nd Place
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHG Empee’s Cyber Monday
3rd Place
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHB Shadowmist’s Pvt. Bailey Of Munroc
4th Place
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCHB MC’s Musashi Poker Face
Non-Sporting Group
- Judge: Michael Gelinas
- Entry: 81
1st Place
- Breed: Bulldog
- Name: CH Exact Classic Tulsa
2nd Place
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH Arborhill’s Xmark Dream Angel Of Goldshield
3rd Place
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCH Legend & Lore’s Can’t Take My Eyes Off Of You
4th Place
- Breed: Dalmatian
- Name: GCH Hispot’s With Great Power
Herding Group
- Judge: Michael Gelinas
- Entry: 163
1st Place
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: Guardians NoNo Noelle V Rochill
2nd Place
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHB Darmil Ain’t No Saint
3rd Place
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: Beaumanor Brogan Perrier Jouet
4th Place
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Empyrean Copperridge Paint By Numbers
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Don Gill
- Entry: 4
- Breed: Dutch Shepherd
- Name: Traka’s Top Shelf Blue Agave LH
Share This Story, Choose Your Platform!