Greater Gainesville Dog Fanciers Association
Ocala, FL
2020-01-26
Posted by: Mike Szabo
Total Entry: 1099
Best In Show
- Judge: Mrs. Pamela S. Lambie
- Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country’s Puttin’ On The Ritz
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Pamela S. Lambie
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Sharin Nick Of Dynasty RC Kennel
Junior Showmanship
- Judge: Miss Kellie N. Dahlberg
- Entry: 27
- Class: Open Intermediate
- Name: Richard A. Milam
- Breed: German Shepherd Dog
Sporting Group
- Judge: Mrs. Cecilia Martinez
- Entry: 221
- Breed: English Setter
- Name: GCHG Wingfield ‘N Chebaco Here And Now
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCH Cerise Bonanza
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHS Xotica N Bib “N” Tux One Shining Moment
- Breed: German Wirehaired Pointer
- Name: CH Wirewick Make Mine A Double
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Cecilia Martinez
- Entry: 106
- Breed: Saluki
- Name: GCH Kingscourt Khan’z The Chosen One
- Breed: Afghan Hound
- Name: CH Kingsleah Blue Ice Bullet
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHP Leoralees Lets Boogie With Barstool MW
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCHS Silhouette’s Hope Solo
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms. Marie Ann Falconer
- Entry: 185
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Sharin Nick Of Dynasty RC Kennel
- Breed: Boxer
- Name: CH Mephisto Dances With The Devil
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHP Torrid Zone Smoke From A Distant Fire BN RN CGCA CGCU TKN
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHB Belz Catch My Breath
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Cecilia Martinez
- Entry: 95
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHB Cheltenham Love In Paris
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHP Whiskybae Haslemere Habanera
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCHB Country Boy Classic Black Bentley
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: CH Juslyn Choptank Dream On Tenterra
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Angela Pickett
- Entry: 162
- Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country’s Puttin’ On The Ritz
- Breed: Affenpinscher
- Name: CH Tamarin Trebeck
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: GCH Southdown Ready Set Reign
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHS Mountain Crest O’Quinn & Canton
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Dr. Carol White-Moser
- Entry: 136
- Breed: Dalmatian
- Name: CH Bret D N Adventureland Star Coach
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Brighton Notorious
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: Judo’s Shantideva At Kan Sing
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCHG Sunfall’s Smoke Gets In Your Eyes CGC TKN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Leah R. James
- Entry: 167
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHB Cadnoclun’s Trippy Little Hippie
- Breed: Berger Picard
- Name: Eclipse I Shall Return
- Breed: Australian Shepherd
- Name: CH Sandollar’s There Is No Substitute CGC
- Breed: Pyrenean Shepherd
- Name: CH Isaby De Terra Blue FDC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Dr. Carol White-Moser
- Entry: 6
- Breed: Belgian Laekenois
- Name: Naughty & Nice Da Casa Mont’Alves TT TKI TKN FDC CGC DN