Sun Maid Kennel Club of Fresno, Inc.
Fresno, CA
2020-02-02
Posted by: Jane Myers
Best In Show
- Judge: Mrs. Donna J. Buxton
-
Breed: Havanese
- Name: GCHP Oeste’s In The Name Of Love
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Donna J. Buxton
-
Breed: Bichon Frise
- Name: GCH Demartini’s HRH Prince George Of Cambridge
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Eva E. Berg
- Entry: 17
- Class: Open Intermediate
- Name: Audrey Boyer
- Breed: Whippet
Best In Show: Nat’l Owner Handled Series
- Judge: Mrs Debra Ferguson-Jones
-
Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHS Sidels Feisty Francesca
Sporting Group
- Judge: Mrs. Eva E. Berg
- Entry: 121
1st Place
- Breed: Lagotto Romagnolo
- Name: GCHB Larcan’s Meyer Made Lemonade
2nd Place
- Breed: Wirehaired Pointing Griffon
- Name: GCH Whiskeytown Grey Goose
3rd Place
- Breed: Irish Setter
- Name: CH Firle Oak Empire Maker
4th Place
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: CH Wil-Orion’s If Wishes Came True
Hound Group
- Judge: Mrs. Pamela B. Peat
- Entry: 139
1st Place
- Breed: Beagle (over 13″)
- Name: X’Plorer’s Tricky Trixy Heart
2nd Place
- Breed: Irish Wolfhound
- Name: GCHS Khaleesi’s Drogon Of The Seven Kingdoms
3rd Place
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCH Vin Melca’s Vanguard
4th Place
- Breed: Scottish Deerhound
- Name: CU Seilge Of Neaden
Working Group
- Judge: Mrs. Donna J. Buxton
- Entry: 163
1st Place
- Breed: Newfoundland
- Name: GCH Chateaunewf ‘N Nakiska’s Legend Of The Stones
2nd Place
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHS Chien D’Eau Feel The Bern De Remis
3rd Place
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCH Gaffle’s The Proof Is In The Heir At Kimo
4th Place
- Breed: Leonberger
- Name: GCHB Lowenhohle’s Magical Phalin Perrin THDN CGC
Terrier Group
- Judge: Mr. Kenneth E. Berg
- Entry: 62
1st Place
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCHS Ellenside Red Ike At Eskwyre
2nd Place
- Breed: Rat Terrier
- Name: GCH Indigo Igo Legacys Next Phase Shake Ur Money Maker
3rd Place
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCHB Littlefield Jersey Boy
4th Place
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: GCHS Brownstone’s Ultimate Weapon
Toy Group
- Judge: Ms. Shalisa D. Neely
- Entry: 146
1st Place
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Oeste’s In The Name Of Love
2nd Place
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHS Sidels Feisty Francesca
3rd Place
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Daiquiri’s On The Edge Of Fame
4th Place
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHS Pomhaven’s Chase The Dream
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs Debra Ferguson-Jones
- Entry: 96
1st Place
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCH Demartini’s HRH Prince George Of Cambridge
2nd Place
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH La Bete Quintessential Gentleman At Lecirque
3rd Place
- Breed: Dalmatian
- Name: GCH Hallmark’s Heartbreaker Dream Maker
4th Place
- Breed: Keeshond
- Name: GCHB Shamrock-Cedarhills It’s Got To Be Guinness
Herding Group
- Judge: Mr. Carl Gene Liepmann
- Entry: 113
1st Place
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: CH Coventry A Million Reasons
2nd Place
- Breed: Beauceron
- Name: CH Maitrise Du Chateau Rocher CGCA TKA
3rd Place
- Breed: Icelandic Sheepdog
- Name: GCHB Thrymheim’s Rebel On The Loose BCAT
4th Place
- Breed: Belgian Malinois
- Name: GCH A Living Fire BigRed Phoenix Rising CGCU TKN CSAU
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Kenneth E. Berg
- Entry: 1
- Breed: Bracco Italiano
- Name: Whiskey Hill’s Earth Wind & Fire
Share This Story, Choose Your Platform!