Linn County Kennel Club, Inc.
Albany, OR
2020-02-23
Posted by: Bryan Martin
Best In Show
- Judge: Mrs. Joan Savage
-
Breed: Saluki
- Name: GCHS Cakra JP Dharma One Heart
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Joan Savage
-
Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: GCHG Artic Sun’s Pursuing The Dream JH HOF
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Joan V. Savage
- Entry: 41
- Class: Open Intermediate
- Name: Madison Thompson
- Breed: Golden Retriever
Best In Show: Nat’l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Dana L. Plonkey
-
Breed: Irish Setter
- Name: GCH Firle Oak Empire Maker
Sporting Group
- Judge: Mrs. Anne Katona
- Entry: 243
1st Place
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: GCHG Artic Sun’s Pursuing The Dream JH HOF
2nd Place
- Breed: Irish Water Spaniel
- Name: CH Flintcrest Five Star General
3rd Place
- Breed: Pointer
- Name: GCHB Solivia’s Whatever Thy Soul Lusteth After
4th Place
- Breed: Irish Setter
- Name: GCH Firle Oak Empire Maker
Hound Group
- Judge: Dr. Kenneth H. Levison
- Entry: 162
1st Place
- Breed: Saluki
- Name: GCHS Cakra JP Dharma One Heart
2nd Place
- Breed: Whippet
- Name: GCHB Starline’s Windborn Classique
3rd Place
- Breed: Black and Tan Coonhound
- Name: GCH Windbourne Bayaway Good Golly Miss Molly
4th Place
- Breed: Basenji
- Name: GCH Khani’s Pride And Prejudice
Working Group
- Judge: Dr. Wanda V. Spediacci
- Entry: 198
1st Place
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCH Gaffle’s The Proof Is In The Heir At Kimo
2nd Place
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH Protocol’s To The Victor Go The Spoils
3rd Place
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCHS Crivitz Humphrey Bogart Von Diable
4th Place
- Breed: Newfoundland
- Name: GCH Nakiska ‘N Pouch Cove Love The Journey
Terrier Group
- Judge: Mrs. Chris A. Levy
- Entry: 132
1st Place
- Breed: Soft Coated Wheaten Terrier
- Name: GCHS Doubloon’s Extreme Gamer
2nd Place
- Breed: Rat Terrier
- Name: GCH Indigo Igo Legacys Next Phase Shake Ur Money Maker
3rd Place
- Breed: Cairn Terrier
- Name: GCH Goosedown The Critic’s Choice
4th Place
- Breed: Border Terrier
- Name: CH Mchill’s Wicked Gamez Of Hemlock Lane
Toy Group
- Judge: Mr. Dana L. Plonkey
- Entry: 168
1st Place
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Oeste’s In The Name Of Love
2nd Place
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCH Touche’s Espionage
3rd Place
- Breed: Pomeranian
- Name: GCH Showin’s Amberwolf
4th Place
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: GCHB Cheri-A Wingo Lord Paddington
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Gary A Dunlop
- Entry: 150
1st Place
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCH Kumi Kian Material Girl
2nd Place
- Breed: Shiba Inu
- Name: GCH San Jo Game Changer
3rd Place
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCHB Merryell Grand Slam
4th Place
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Broken Rds Can We Talk At Prunehill CGC
Herding Group
- Judge: Mr. Vincent G. Mulligan
- Entry: 222
1st Place
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHP Rosewood’s Galileo HT CGC
2nd Place
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHG Pawcific I Walk With The King CAA BCAT PT CGC TKN
3rd Place
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: GCHP Sky Acres Maximum Altitude
4th Place
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: CH Aubrey’s Mama Can’t Buy You Love
Best in Miscellaneous Class
- Judge: None entered
- Entry: 0
Share This Story, Choose Your Platform!