Superstition Kennel Club, Inc.
Phoenix, AZ
2020-03-01
Posted by: Jane Myers
Best In Show
- Judge: Mr. James E Frederiksen
-
Breed: Italian Greyhound
- Name: GCHS Alura National Treasure Of Micci
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. James E. Fredericksen
-
Breed: Boxer
- Name: GCH Cinnabon’s Bedrock Bombshell
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Timothy Catterson
- Entry: 17
- Class: Master
- Name: Lian Chase
- Breed: Black Russian Terrier
Best In Show: Nat’l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Lisa Warren
-
Breed: Italian Greyhound
- Name: GCHS Alura National Treasure Of Micci
Sporting Group
- Judge: Mr. Rick Gschwender
- Entry: 150
1st Place
- Breed: Irish Setter
- Name: CH Conamara Simply A Superstar
2nd Place
- Breed: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
- Name: GCH Tsillan’s Heartbreaker At Parkwood
3rd Place
- Breed: Labrador Retriever
- Name: CH Amethyst Inherit The Wind
4th Place
- Breed: Welsh Springer Spaniel
- Name: CH Royailes Pinkerton
Hound Group
- Judge: Mrs. Murrel Purkhiser
- Entry: 133
1st Place
- Breed: Whippet
- Name: Arwen Blonde And Boujee
2nd Place
- Breed: Pharaoh Hound
- Name: CH Litlar’s Niju Malta
3rd Place
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Kingsleah Heart Of Gold
4th Place
- Breed: Borzoi
- Name: GCH Del Sol Oxota Fire And Ice
Working Group
- Judge: Col Joe B. Purkhiser
- Entry: 161
1st Place
- Breed: Boxer
- Name: GCH Cinnabon’s Bedrock Bombshell
2nd Place
- Breed: Samoyed
- Name: Aladdin’s Spring Breese
3rd Place
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHS Dyson’s Another cuppa Java V Shelkon RN CGCA TKI TT
4th Place
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCH Tanzanite’s Incommunicado
Terrier Group
- Judge: Mrs. Patricia Nemirovsky de Alsina
- Entry: 59
1st Place
- Breed: Border Terrier
- Name: GCHG Lndi’s Heavenly Scottish Delight
2nd Place
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: Toofox Double Trouble
3rd Place
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCHG Carmel Just In Case
4th Place
- Breed: Welsh Terrier
- Name: Redsky’s Rangel’s Rememberance
Toy Group
- Judge: Mr. Timothy Catterson
- Entry: 145
1st Place
- Breed: Italian Greyhound
- Name: GCHS Alura National Treasure Of Micci
2nd Place
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: GCHS Vista Lafluer’s Lotus T’seas Mi
3rd Place
- Breed: Toy Poodle
- Name: CH Clarion Wicked Affair
4th Place
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHG Karals Won’t Apologize
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Lisa Warren
- Entry: 111
1st Place
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Lakeridge My Daddy Is A Big Spender
2nd Place
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCHB Summerhill Rufkins Ryde Of Paul Revere
3rd Place
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCHS Belle Creek’s Take Me Away
4th Place
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH Bluemount Sky’s The Limit De La Rive Gauche
Herding Group
- Judge: Mrs. Debra Long Gschwender
- Entry: 124
1st Place
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHS Spring Fevers Wanna Dance
2nd Place
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCHB G & W Avalons Ace’s Guardian Of Hugo CGC
3rd Place
- Breed: Rough Collie
- Name: CH Aryggeth’s Shake Down
4th Place
- Breed: Beauceron
- Name: CH Outlass Des Gardiens D’Apollinaire
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Patricia Nemirovsky de Alsina
- Entry: 6
- Breed: Mudi
- Name: McPotter’s Creek’s Szajko
Share This Story, Choose Your Platform!