Shasta Kennel Club
Anderson, CA
2020-03-12
Posted by: Jane Myers
Best In Show
- Judge: Ms. Denny C. Mounce
-
Breed: Boston Terrier
- Name: CH Sabe’s The Sky’s The Limit
Reserve Best In Show
- Judge: Ms. Denny C. Mounce
-
Breed: Havanese
- Name: GCHP Oeste’s In The Name Of Love
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Don Sutton
- Entry: 9
- Class: Open Senior
- Name: Emma Gallaway
- Breed: Maltese
Best In Show: Nat’l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Feed C. Bassett
-
Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCH Wiretap’s Life Is A Highway
Sporting Group
- Judge: Ms. Denny C. Mounce
- Entry: 92
1st Place
- Breed: Welsh Springer Spaniel
- Name: GCHB Redsage Hello Sunshine CGC TKN
2nd Place
- Breed: Pointer
- Name: GCH Royal’s On The Edge Of Time JH
3rd Place
- Breed: Labrador Retriever
- Name: GCH Evergreen’s Mako The Land Shark
4th Place
- Breed: Brittany
- Name: GCHP Dream Hi’s Don’t Hate The Player Hate The Game
Hound Group
- Judge: Dr. Steven Keating
- Entry: 85
1st Place
- Breed: Black and Tan Coonhound
- Name: GCH Windbourne Bayaway Good Golly Miss Molly
2nd Place
- Breed: Borzoi
- Name: CH Justart Majenkir Status Symbol
3rd Place
- Breed: Saluki
- Name: GCHS Cakra JP Dharma One Heart
4th Place
- Breed: Beagle (over 13″)
- Name: GCH Cabaret Chasing Classic Cars
Working Group
- Judge: Mrs. Shalisa Neely
- Entry: 143
1st Place
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Protocol’s I Came I Saw I Sparkled
2nd Place
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCHS Crivitz Humphrey Bogart Von Diable
3rd Place
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCH Histyle’s Sonnenschein Big Tex
4th Place
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: GCHG Russian Bears Play It Again Sam For Old Times Sake RN
Terrier Group
- Judge: Mr. Fred C. Basset
- Entry: 70
1st Place
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCHS Carmel Sky High Wish Upon A Star
2nd Place
- Breed: Soft Coated Wheaten Terrier
- Name: GCH Cachet Freedom Parade
3rd Place
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCH McChree’s Coopert
4th Place
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCHB All Jacks Quarterback
Toy Group
- Judge: Mr. Don Sutton
- Entry: 107
1st Place
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Oeste’s In The Name Of Love
2nd Place
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHP Brookhaven Here Comes Hogan
3rd Place
- Breed: Papillon
- Name: CH Jareaux Proud Mary
4th Place
- Breed: Pekingese
- Name: GCHB Aslan Silvergate Causing Chaos
Non-Sporting Group
- Judge: Dr. Steven Keating
- Entry: 89
1st Place
- Breed: Boston Terrier
- Name: CH Sabe’s The Sky’s The Limit
2nd Place
- Breed: French Bulldog
- Name: CH Qazara Tuo Amore
3rd Place
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Broken RD’s Can We Talk At Prunehill
4th Place
- Breed: Dalmatian
- Name: GCH Hallmark Heartbreaker Dream Maker
Herding Group
- Judge: Mrs. Sheila Polk
- Entry: 95
1st Place
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCHB G & W Avalons Ace’s Guardian Of Hugo
2nd Place
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHS Pawcific I Walk With the King PT CAA BCAT CGC
3rd Place
- Breed: Australian Cattle Dog
- Name: GCH Desperados You Had Me From Hello At Dawn Heir
4th Place
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHB Scott’s Lady Liberty
Best in Miscellaneous Class
Share This Story, Choose Your Platform!