Northeast Oklahoma Kennel Club
Grove, OK
2021-04-17
Posted by: Lynn Meyer
Best In Show
- Judge: Dr. Troy Clifford Dargin
-
Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCHP Carmel Sky High Wish Upon A Star
Reserve Best In Show
- Judge: Dr. Troy Clifford Dargin
-
Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHG Aladdin’s Twist Of Fate Tastic
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Emily (Fish) Barnhart
- Entry: 18
- Class: Open Intermediate
- Name: Luke Norman
- Breed: Long Coat Chihuahua
Best In Show: Nat’l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Terry L. Berrios
-
Breed: Saluki
- Name: GCHS Sanhurst Clussexx Skylark Al Monab
Sporting Group
- Judge: Ms. Denny C. Mounce
- Entry: 144
1st Place
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHG Aladdin’s Twist Of Fate Tastic
2nd Place
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: CH Ehrenvogel #Lonestarsmokingunon-thehunt
3rd Place
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHS Blueprint’s Sweetgold Country Girl
4th Place
- Breed: Gordon Setter
- Name: CH Shiloh’s Spirit Of Broch Tuarach
Hound Group
- Judge: Ms. Denny C. Mounce
- Entry: 98
1st Place
- Breed: Smooth Haired Dachshund
- Name: GCHG Bessdach Sahara Sarah
2nd Place
- Breed: Portuguese Podengo Pequeno
- Name: CH Widow Sweet’s Happy Hobbit Red Headed Stranger
3rd Place
- Breed: Basenji
- Name: GCH Sundiata’s Mwindaji BCAT
4th Place
- Breed: Beagle (13″ and under)
- Name: CH Cirnef Faith Trust & Pixy Dust @ X-Cellence
Working Group
- Judge: Mrs. Terry L Berrios
- Entry: 170
1st Place
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Rummer Run N Maximus Commander In Chief
2nd Place
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHB Excelsia’s Bonfire Of The Vanities
3rd Place
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHG Bang’s Catch Me If You Can RA CA CGCU
4th Place
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCH Twilight Georgie Girl Of Landmark
Terrier Group
- Judge: Mrs. Terry L. Berrios
- Entry: 91
1st Place
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCHP Carmel Sky High Wish Upon A Star
2nd Place
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCHB Barnstable Ripple Effect
3rd Place
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCH Lbk’s Rebel And Proud Party Crasher
4th Place
- Breed: Cairn Terrier
- Name: CH Rheny’s Sgt Pepper
Toy Group
- Judge: Mr. Zell Von Pohlman
- Entry: 209
1st Place
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: GCHB Rosemark Golden Arrow Se-Bash-Tian
2nd Place
- Breed: Japanese Chin
- Name: CH Touche’s Judgement Call
3rd Place
- Breed: Pekingese
- Name: CH Livanda Del Potro
4th Place
- Breed: Maltese
- Name: GCH Ilove Rhapsody Always Zen
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Terry L Berrios
- Entry: 125
1st Place
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHG Sabe’s The Sky’s The Limit
2nd Place
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHB Fox Canyon’s I Won The War At Goldshield
3rd Place
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Dawin Heart’s Desire
4th Place
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCH Dognews’s St Bow
Herding Group
- Judge: Dr. Donald A. Gill
- Entry: 156
1st Place
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCHG Donlee J’Adore Dior
2nd Place
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCHP Love That Jimmy Fallon CM
3rd Place
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHB Jory’s Double Delight
4th Place
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHG L K Michigan I’m Yours
Best in Miscellaneous Class
Share This Story, Choose Your Platform!