Palouse Hills Dog Fanciers, Inc.
Lewiston, ID
2021-04-23
Posted by: Lynn Meyer
Best In Show
- Judge: Mrs. Cathy H. Daugherty
-
Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHS Limelite’s Cha Cha Cha
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Cathy H. Daugherty
-
Breed: Pointer
- Name: GCH Solivia’s Whatever Thy Soul Lusteth After
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Kathleen V. Carter
- Entry: 17
- Class: Open Senior
- Name: Alexa Walker
- Breed: Pointer
Best In Show: Nat’l Owner Handled Series
- Judge: Mr. William G. Daugherty
-
Breed: Wirehaired Pointing Griffon
- Name: GCHG Whiskeytown Grey Goose
Sporting Group
- Judge: Mrs. Kathleen V. Carter
- Entry: 156
1st Place
- Breed: Pointer
- Name: GCH Solivia’s Whatever Thy Soul Lusteth After
2nd Place
- Breed: Weimaraner
- Name: CH Weissenberg Champayne On Ice
3rd Place
- Breed: Welsh Springer Spaniel
- Name: GCHB Rolyart’s Navigator @ Painted Sky Farms
4th Place
- Breed: Wirehaired Pointing Griffon
- Name: GCHG Whiskeytown Grey Goose
Hound Group
- Judge: Mr. William G. Daugherty
- Entry: 102
1st Place
- Breed: Pharaoh Hound
- Name: GCHS NCM’s Gold Digger SC BCAT
2nd Place
- Breed: Basenji
- Name: CH Zamaradi’s Crash Override TKN
3rd Place
- Breed: Redbone Coonhound
- Name: Redleaf’s It’s A Blast To Go Fast
4th Place
- Breed: Whippet
- Name: GCHB Starline’s Windborn Classique
Working Group
- Judge: Mr. William G. Daugherty
- Entry: 194
1st Place
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHG Protocol’s I Came I Saw I Sparkled
2nd Place
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCH Seaworthy’s Last Bounty At Pirate’s Cove
3rd Place
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCH BCB Yamada Proud Patriot
4th Place
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: GCHG Russian Bears Play It Again Sam For Old Times Sake RN
Terrier Group
- Judge: Mrs. Louise Leone
- Entry: 68
1st Place
- Breed: Border Terrier
- Name: GCH McHill’s Higher Love
2nd Place
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCH Carmel Sky High Stargazer
3rd Place
- Breed: Norwich Terrier
- Name: CH Michan’s The Spy Who Loved Me
4th Place
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: Armor’s Alpine On The Rocks
Toy Group
- Judge: Mrs. Nancy Smith Hafner
- Entry: 153
1st Place
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCHG Touche’s Espionage
2nd Place
- Breed: Affenpinscher
- Name: CH Baker’s Acres Wooly Bully Monkey
3rd Place
- Breed: Papillon
- Name: Disyre Lady In Red
4th Place
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCH Harrington The Bear Necessities
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Nancy Smith Hafner
- Entry: 107
1st Place
- Breed: Bulldog
- Name: GCH Irresistibull Winter Is Coming Of Danditops
2nd Place
- Breed: Dalmatian
- Name: Bellwether Patchmt Remember The Day
3rd Place
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCH EQ Hands Off
4th Place
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCH R and B’s Show Stopper
Herding Group
- Judge: Mrs. Emily (Fish) Barnhart
- Entry: 157
1st Place
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHS Limelite’s Cha Cha Cha
2nd Place
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: CH Woodside’s Kahlua Pp
3rd Place
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: Wilspring Cruzin With Chevy At London Lane
4th Place
- Breed: Pumi
- Name: GCHS Abiqua Opal CA BCAT SWN
Best in Miscellaneous Class
Share This Story, Choose Your Platform!