Calcasieu Kennel Club, Inc.
Lake Charles, LA
2021-06-10
Posted by: Mike Szabo
Best In Show
- Judge: Mr. Ken J. Murray
-
Breed: Norwich Terrier
- Name: GCHS Itsy Bitsy Thistledown Family Ties
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Ken J. Murray
-
Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCHP Foxwoods Ivywood All Hallows Eve
Junior Showmanship
- Judge: Mr. John S Lucas
- Entry: 7
- Class: Open Senior
- Name: Kady Schneider
- Breed: Australian Shepherd
Best In Show: Nat’l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Nancy D. Simmons
-
Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCHG Lockshire’s Someday I May SL
Sporting Group
- Judge: Mr. Ken J. Murray
- Entry: 113
1st Place
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCHP Foxwoods Ivywood All Hallows Eve
2nd Place
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCH Rotojet’s Revelation
3rd Place
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCH Kehre’s Royal Flush
4th Place
- Breed: Clumber Spaniel
- Name: CH Cajun & Rainway’s America Runs On Dunkin’
Hound Group
- Judge: Mrs. Anne Katona
- Entry: 108
1st Place
- Breed: Portuguese Podengo Pequeno
- Name: CH Widow Sweet’s Happy Hobbit Red Headed Stranger
2nd Place
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCHG Lockshire’s Someday I May SL
3rd Place
- Breed: Saluki
- Name: DC Baha Bahrain SC
4th Place
- Breed: American Foxhound
- Name: CH Kiarry’s The Church Lady
Working Group
- Judge: Mr. Terry Stacy
- Entry: 85
1st Place
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHS Seabrook’s Slam Dunk At Kirenska
2nd Place
- Breed: Boxer
- Name: CH Cinnibon’s Playing For Keeps
3rd Place
- Breed: Rottweiler
- Name: Asphodel’s Esperanza V Mar-Gra
4th Place
- Breed: German Pinscher
- Name: GCH Nevars A Ransom For Redchief VD Wolken
Terrier Group
- Judge: Ms. Peggy Beisel-McIlwaine
- Entry: 32
1st Place
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCHS Itsy Bitsy Thistledown Family Ties
2nd Place
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCH Cheltenham A Star Is Born
3rd Place
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: CH WyrLake Foxhollow Knighfall
4th Place
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHS Kelwyn’s High Society
Toy Group
- Judge: Mr. Terry Stacy
- Entry: 86
1st Place
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHS Marlex Classy Finale
2nd Place
- Breed: Pekingese
- Name: CH Livanda Del Potro
3rd Place
- Breed: Shih Tzu
- Name: CH Zephyr Irresistibly Wicked
4th Place
- Breed: Toy Poodle
- Name: CH Dulcinea’s Great Illusionist
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Jacqueline L. Stacy
- Entry: 82
1st Place
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCH Sandstorm Anagel Best Dressed
2nd Place
- Breed: Bichon Frise
- Name: CH Lilywhiteis Rumors Fly Like Confetti With Hallm
3rd Place
- Breed: Bulldog
- Name: Agapeis McKenzieis The Answer Spears
4th Place
- Breed: Xoloitzcuintli
- Name: Amorenekid Latino Heat At Monterrey
Herding Group
- Judge: Mrs. Nancy D. Simmons
- Entry: 87
1st Place
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHS Overo Summer Love
2nd Place
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCH Windmill’s We Will Rock You
3rd Place
- Breed: Australian Cattle Dog
- Name: GCHP Stock Options Bet Ya Didn’t See Me Comin’ PT
4th Place
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHS XIV Karat A Date To Remember CGC
Best in Miscellaneous Class
Share This Story, Choose Your Platform!