121218_Pancho_wwg120618_cloud_wwg121218_wilma_wwg121218_oscar_wwg121218_Shakespeare_wwg121218_Tango_wwg121218_Prince_wwg121218_RIOT_wwg121218_Maverick_wwg121218_wwg_Nina121218_Faggia_wwg112918_Lloyd_wwg121218_Casino_wwg120618_Nathan_wwg121218_Harvey_wwg120618_isla_wwg120618_Bono_wwg120618_Utter_wwg120618_bruno_wwg120618_paige_wwg

Bartlesville Kennel Club Guthrie, OK 2020-06-28

Posted by: Mark Desrosiers

Total Entry: 1175

Best In Show

  • Judge: Mr. Jon R Cole
    • Breed: Boxer
    • Name: GCHG Cinnabon's Bedrock Bombshell

Reserve Best In Show

  • Judge: Mr. Jon R Cole
    • Breed: Bouvier des Flandres
    • Name: GCHB G & W Avalons Ace's Guardian Of Hugo CGC

Junior Showmanship

  • Judge: Mr. Garry K Newton
  • Entry: 17
    • Class: Master
    • Name: Ariella Harris
    • Breed: Doberman Pinscher

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. Garry K Newton
  • Entry: 234
    • Breed: Standard Poodle
    • Name: CH Stargazer Sorceress Of Legend

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mr. Garry K Newton
  • Entry: 17
    • Class: Open Senior
    • Name: Kathryn Markey
    • Breed: Vizsla

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. Garry K Newton
  • Entry: 234
    • Breed: Miniature American Shepherd
    • Name: GCHG Love That Jimmy Fallon CM

Sporting Group

  • Judge: Mrs. Danelle M. Brown
  • Entry: 215
    • 1st Place

    • Breed: English Springer Spaniel
    • Name: GCH Telltale Kinky Boots

      2nd Place

    • Breed: Golden Retriever
    • Name: CH Blueprint's Sweetgold Country Girl

      3rd Place

    • Breed: Gordon Setter
    • Name: GCHG Saranac Tipsy Laird

      4th Place

    • Breed: English Setter
    • Name: GCH Wingfield Chebaco Bucket List

Hound Group

  • Judge: Mr. Luis F Sosa
  • Entry: 160
    • 1st Place

    • Breed: Otterhound
    • Name: GCHB Dekenchar's Howlaway's Leader Of The Pack

      2nd Place

    • Breed: Ibizan Hound
    • Name: GCHG Harehill's Say No More

      3rd Place

    • Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
    • Name: GCH M & M Steller Spotify

      4th Place

    • Breed: Beagle (13" and under)
    • Name: GCHB Saranan's Child Of The Wind With Cranston

Working Group

  • Judge: Mr. Luis F Sosa
  • Entry: 192
    • 1st Place

    • Breed: Boxer
    • Name: GCHG Cinnibon's Bedrock Bombshell

      2nd Place

    • Breed: Siberian Husky
    • Name: GCHP Sharin Nick Of Dynasty RC Kennel

      3rd Place

    • Breed: Giant Schnauzer
    • Name: GCH Lagniappe's From The Mountains To The Bayou

      4th Place

    • Breed: Samoyed
    • Name: CH Sammantic Speed Of Life

Terrier Group

  • Judge: Mr. Bradley Jenkins
  • Entry: 120
    • 1st Place

    • Breed: Welsh Terrier
    • Name: GCH Brightluck Money Talks

      2nd Place

    • Breed: Scottish Terrier
    • Name: GCHG Whiskybae Haslemere Habanera

      3rd Place

    • Breed: Kerry Blue Terrier
    • Name: GCH Kallehan Super Power

      4th Place

    • Breed: Airedale Terrier
    • Name: CH Longvue Buonaire Daredevil With Tailsup

Toy Group

  • Judge: Mrs. Carolyn A. Herbel
  • Entry: 198
    • 1st Place

    • Breed: Pekingese
    • Name: GCHB Sunrise Dragon Nikola

      2nd Place

    • Breed: Affenpinscher
    • Name: GCHS Tamarin Tattoo

      3rd Place

    • Breed: Brussels Griffon
    • Name: CH Norkusv Looking For Trouble

      4th Place

    • Breed: Papillon
    • Name: CH Anabelle Beautiful

Non-Sporting Group

  • Judge: Mr. Cledith Wakefield
  • Entry: 139
    • 1st Place

    • Breed: Tibetan Terrier
    • Name: GCHG Barnstorm Blue Blood Royalty By Dzine

      2nd Place

    • Breed: Bulldog
    • Name: CH Exact Classic Tulsa

      3rd Place

    • Breed: Chow Chow
    • Name: GCHS Dreamland Game Changer

      4th Place

    • Breed: French Bulldog
    • Name: GCH Bluemount Sky's The Limit De La Rive Gauche

Herding Group

  • Judge: Mr. James A Moses
  • Entry: 154
    • 1st Place

    • Breed: Bouvier des Flandres
    • Name: GCHB G & W Avalons Ace's Guardian Of Hugo CGC

      2nd Place

    • Breed: Miniature American Shepherd
    • Name: GCHG Love That Jimmy Fallon CM

      3rd Place

    • Breed: Pembroke Welsh Corgi
    • Name: GCHG XIV Karat Special Place N My Heart At Briga

      4th Place

    • Breed: Pumi
    • Name: GCHG Italianstyle Casper

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: Mr. Gary K. Newton
  • Entry: 1
    • Breed: Russian Toy
    • Name: Milyi Angel Avantura


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.