Cudahy Kennel Club Waukesha, WI 2020-08-08
Posted by: Lynn Meyer
Total Entry: 979
Best In Show
- Judge: Mrs. Penny DiSiena
- Breed: Samoyed
- Name: GCHP Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Penny DiSiena
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCHG Point Dexter V Tani Kazari
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Penny DiSiena
- Entry: 25
- Class: Master
- Name: Jacob Waters
- Breed: Miniature Pinscher
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Pamela Lambie
- Entry: 320
- Breed: Whippet
- Name: Aeulos Presumed Innocent By Harmony
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Penny DiSiena
- Entry: 25
- Class: Open Senior
- Name: Sidney Hearn
- Breed: Vizsla
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Pamela Lambie
- Entry: 320
- Breed: Lowchen
- Name: GCHG Musicbox Got Your Six At Roman Reign
Sporting Group
- Judge: Mr. Dana Cline
- Entry: 246
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
- Name: GCHG Foley's Frat Party CGC
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHG Wynmoor Interstellar
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHP Silhouette's Spellbound
- Breed: German Wirehaired Pointer
- Name: GCHB Reece Ripsnorter Return Of The King
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Pamela Lambie
- Entry: 99
- Breed: Whippet
- Name: GCHP Pinnacle Kentucky Bourbon
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHG Agape & Adil's Prim & Proper
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHB Sidekick's Life Is a Highway
- Breed: Borzoi
- Name: GCHS Kyrov's Scottish Lilt At Horse And Hound
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Dana Cline
- Entry: 213
- Breed: Samoyed
- Name: GCHP Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Karnovanda's Stephen Coldbear
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCHP Onak's Touch Of Gold
- Breed: Great Dane
- Name: GCHG Sumner A Pocket Full Of Kisses At Wayne Manor
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Mareth K. Kipp
- Entry: 81
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCHB Pretty Z Kuliaru
- Breed: Russell Terrier
- Name: CH Kanix Don Domingo
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHS Hampton Ct Broxden Dropthe Mic
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCHS Abbeyrose Captain Morgan
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Ms. Mary Murphy-East
- Entry: 123
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCHG Point Dexter V Tani Kazari
- Breed: Papillon
- Name: GCHP Wingssong This Could Be Love
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHG KBPride Dawn With Field Lane Elliott
- Breed: Toy Manchester Terrier
- Name: GCHG Passport Sunkissed It's A Yes From Me Bonchien
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ms. Mary Murphy-East
- Entry: 93
- Breed: Bulldog
- Name: GCHP Diamon Gold MajesuPisko Bulls
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHP Dawin Steal My Heart
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCHP Anana's Frozen Tundra CGC
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHS Chaseland's Matthehw Moss
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Ms. Mary Murphy-East
- Entry: 114
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHP Syringa - Akadia The Corsair
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHS Now And Then Watermark Cruisin At Kelkary
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHB Lambluv's A Wonderful Guy
- Breed: Spanish Water Dog
- Name: GCHG Emanuell Wavelet
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Shilon L. Bedford
- Entry: 7
- Breed: Russian Toy
- Name: Milyi Angel Shokladny Zayat
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.