121218_Pancho_wwg120618_cloud_wwg121218_wilma_wwg121218_oscar_wwg121218_Shakespeare_wwg121218_Tango_wwg121218_Prince_wwg121218_RIOT_wwg121218_Maverick_wwg121218_wwg_Nina121218_Faggia_wwg112918_Lloyd_wwg121218_Casino_wwg120618_Nathan_wwg121218_Harvey_wwg120618_isla_wwg120618_Bono_wwg120618_Utter_wwg120618_bruno_wwg120618_paige_wwg

Bonneville Basin Kennel Association Farmington, UT 2020-09-13

Posted by: Diana Wilson

Total Entry: 1170

Best In Show

  • Judge: Mrs. Terry Berrios
    • Breed: Miniature Schnauzer
    • Name: GCHS Carmel Sky High Wish Upon A Star

Reserve Best In Show

  • Judge: Mrs. Terry L. Berrios
    • Breed: Boston Terrier
    • Name: CH Sabe's The Sky's The Limit

Junior Showmanship

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Class: ---
    • Name: ---
    • Breed: ---

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Class: ---
    • Name: ---
    • Breed: ---

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---

Sporting Group

  • Judge: Mr. Alberto Berrios
  • Entry: 148
    • 1st Place

    • Breed: Parti Cocker Spaniel
    • Name: GCHB Lomapoint She Does It for Money

      2nd Place

    • Breed: Flat-Coated Retriever
    • Name: GCHG Artic Sun's Pursuing The Dream JH HOF

      3rd Place

    • Breed: Chesapeake Bay Retriever
    • Name: GCHB Valhalla's Commander-In-Chief

      4th Place

    • Breed: Labrador Retriever
    • Name: GCHB Firewater's Vacation From Bella Mar

Hound Group

  • Judge: Mr. Alberto Berrios
  • Entry: 131
    • 1st Place

    • Breed: Whippet
    • Name: GCHB Starline Windborn Classique

      2nd Place

    • Breed: Saluki
    • Name: GCHS Cakra JP Dharma One Heart

      3rd Place

    • Breed: Harrier
    • Name: GCHB Blythmoor Sheez-Beez Tell Me No Tales

      4th Place

    • Breed: Rhodesian Ridgeback
    • Name: GCHB Aziza's High Roller By Presidio

Working Group

  • Judge: Mr. Terry L. Stacy
  • Entry: 264
    • 1st Place

    • Breed: Great Dane
    • Name: GCHB Whispering Pines MDT King Of The Pride

      2nd Place

    • Breed: Bullmastiff
    • Name: GCHS Starrdogs Runs With Scissors

      3rd Place

    • Breed: Boxer
    • Name: GCH KP-Burlwood Who's Lookin' Now

      4th Place

    • Breed: Siberian Husky
    • Name: CH Happyheart Bear Marvelous Marvel

Terrier Group

  • Judge: Mrs. Jacqueline L Stacy
  • Entry: 116
    • 1st Place

    • Breed: Miniature Schnauzer
    • Name: GCHS Carmel Sky High Wish Upon A Star

      2nd Place

    • Breed: Smooth Fox Terrier
    • Name: GCHB Lil'Itch Maxwell Jones

      3rd Place

    • Breed: Soft Coated Wheaten Terrier
    • Name: GCHB Harbor Hill One In A Million

      4th Place

    • Breed: Norwich Terrier
    • Name: CH Foxbriar's National Treasure From Itsy Bitsy

Toy Group

  • Judge: Ms. Lee Whittier
  • Entry: 209
    • 1st Place

    • Breed: Cavalier King Charles Spaniel
    • Name: GCHG Brookhaven Here Comes Hogan

      2nd Place

    • Breed: Maltese
    • Name: Avantes Simply Unforgettable Jodi Natalie

      3rd Place

    • Breed: Pug
    • Name: CH Nirvana-Winsome Puts A Little Love In My Heart

      4th Place

    • Breed: Havanese
    • Name: Wynmarks Les Bijouxs Rock n Rolz at Reverie

Non-Sporting Group

  • Judge: Mrs. Jacqueline L Stacy
  • Entry: 100
    • 1st Place

    • Breed: Boston Terrier
    • Name: CH Sabe's The Sky's The Limit

      2nd Place

    • Breed: Bichon Frise
    • Name: GCHB Encore's Once Upon A Dream

      3rd Place

    • Breed: Tibetan Terrier
    • Name: GCHS Rinchen's Magical Illusion

      4th Place

    • Breed: French Bulldog
    • Name: CH High Societys How Do You Like Me Now

Herding Group

  • Judge: Mrs. Linda Scanlon
  • Entry: 123
    • 1st Place

    • Breed: Bearded Collie
    • Name: GCHB Scott's Lady Liberty

      2nd Place

    • Breed: Bouvier des Flandres
    • Name: GCHB G & W Avalons Ace's Guardian Of Hugo CGC

      3rd Place

    • Breed: Briard
    • Name: GCH Legion Of Boom De Bejaune

      4th Place

    • Breed: Finnish Lapphund
    • Name: GCH Sugarok Magic Mike UD MX MXJ NF

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.