121218_Pancho_wwg120618_cloud_wwg121218_wilma_wwg121218_oscar_wwg121218_Shakespeare_wwg121218_Tango_wwg121218_Prince_wwg121218_RIOT_wwg121218_Maverick_wwg121218_wwg_Nina121218_Faggia_wwg112918_Lloyd_wwg121218_Casino_wwg120618_Nathan_wwg121218_Harvey_wwg120618_isla_wwg120618_Bono_wwg120618_Utter_wwg120618_bruno_wwg120618_paige_wwg

Chattanooga Kennel Club McDonald, TN 2020-09-13

Posted by: Mary Dukes

Total Entry: 2070

Best In Show

  • Judge: Linda Hurlebaus
    • Breed: Whippet
    • Name: GCHP Pinnacle Kentucky Bourbon

Reserve Best In Show

  • Judge: Linda Hurlebaus
    • Breed: ASCOB Cocker Spaniel
    • Name: GCHG Foley's Frat Party CGC

Junior Showmanship

  • Judge: Benson Ray
  • Entry: 40
    • Class: Master
    • Name: O'Malley McGee
    • Breed: Pointer

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: David Miller
  • Entry: 686
    • Breed: Vizsla
    • Name: CH Fantasy's Little Golden Horseshoe CGC

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Benson Ray
  • Entry: 40
    • Class: Open Senior
    • Name: Taylor Blankenship
    • Breed: Toy Manchester Terrier

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: David Miller
  • Entry: 686
    • Breed: Havanese
    • Name: GCHP Angelheart N Adorabull's Moose On The Loose

Sporting Group

  • Judge: Peggy Beisel-McIllwaine
  • Entry: 338
    • 1st Place

    • Breed: ASCOB Cocker Spaniel
    • Name: GCHG Foley's Frat Party CGC

      2nd Place

    • Breed: Gordon Setter
    • Name: GCHG Hollyhunt Not By Chance

      3rd Place

    • Breed: Lagotto Romagnolo
    • Name: CH Kan Trace Very Cheeky Chic

      4th Place

    • Breed: English Cocker Spaniel
    • Name: GCHS Foxwoods Ivywood All Hallows Eve

Hound Group

  • Judge: David Miller
  • Entry: 272
    • 1st Place

    • Breed: Whippet
    • Name: GCHP Pinnacle Kentucky Bourbon

      2nd Place

    • Breed: Rhodesian Ridgeback
    • Name: GCH Lyonnese Blueprint Of A Legend

      3rd Place

    • Breed: American Foxhound
    • Name: GCH Kiarry's Happy

      4th Place

    • Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
    • Name: GCHG Talus Stonehouse I'm A Travelin' Man

Working Group

  • Judge: Cindy Meyer
  • Entry: 321
    • 1st Place

    • Breed: Boxer
    • Name: GCHP Cinnabon's Bedrock Bombshell

      2nd Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: Alcher Sunset Boulevard V Cinematic

      3rd Place

    • Breed: Rottweiler
    • Name: GCHS Bang's Catch Me If You Can TKI RA FDC CA CGCA CGCU

      4th Place

    • Breed: Newfoundland
    • Name: GCHS Cayuga Jet Setter Of Bonaventura

Terrier Group

  • Judge: Dr. Valeria Rickard
  • Entry: 255
    • 1st Place

    • Breed: Welsh Terrier
    • Name: GCHG Brightluck Money Talks

      2nd Place

    • Breed: Smooth Fox Terrier
    • Name: GCH Hampton Court Broxden What's Sabella S'Pose To Do

      3rd Place

    • Breed: Scottish Terrier
    • Name: GCHG Whisybae Haslemere Habanera

      4th Place

    • Breed: Kerry Blue Terrier
    • Name: GCH Kilgawny Total Anarchy TG

Toy Group

  • Judge: Sharon Masnick
  • Entry: 326
    • 1st Place

    • Breed: Pomeranian
    • Name: GCHG Empee's Cyber Monday

      2nd Place

    • Breed: Yorkshire Terrier
    • Name: GCH Karma Hekan Mini Cooper

      3rd Place

    • Breed: Miniature Pinscher
    • Name: GCH Marlex Classy Finale

      4th Place

    • Breed: Chinese Crested
    • Name: GCH Kaylen's Vivid Imagination From MyAngel-Cristall

Non-Sporting Group

  • Judge: David Miller
  • Entry: 250
    • 1st Place

    • Breed: French Bulldog
    • Name: GCHS Liburnium Diamond Fabelhaft

      2nd Place

    • Breed: Bulldog
    • Name: GCHG Diamond Gold Majesu Pisko Bulls

      3rd Place

    • Breed: Dalmatian
    • Name: GCH Rockstar's Sunflower CD RE

      4th Place

    • Breed: Tibetan Spaniel
    • Name: GCHG Maciain's North Side Irish

Herding Group

  • Judge: Cindy Meyer
  • Entry: 299
    • 1st Place

    • Breed: Miniature American Shepherd
    • Name: GCHG Legacy's Freestyle

      2nd Place

    • Breed: Border Collie
    • Name: GCHG Sporting Fields Winston Churchill

      3rd Place

    • Breed: Pyrenean Shepherd
    • Name: GCHS Isaby De Terra Blue FDC

      4th Place

    • Breed: Berger Picard
    • Name: CH Eclipse Turnin' Sexy Up To 10

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.