121218_Pancho_wwg120618_cloud_wwg121218_wilma_wwg121218_oscar_wwg121218_Shakespeare_wwg121218_Tango_wwg121218_Prince_wwg121218_RIOT_wwg121218_Maverick_wwg121218_wwg_Nina121218_Faggia_wwg112918_Lloyd_wwg121218_Casino_wwg120618_Nathan_wwg121218_Harvey_wwg120618_isla_wwg120618_Bono_wwg120618_Utter_wwg120618_bruno_wwg120618_paige_wwg

Bell County Kennel Club Belton, TX 2020-10-18

Posted by: Sue Vroom

Total Entry: 1000

Best In Show

  • Judge: Ms. Peggy Beisel-McIlwaine
    • Breed: Bichon Frise
    • Name: Dognew's St Bow

Reserve Best In Show

  • Judge: Ms. Peggy Beisel-McIlwaine
    • Breed: Havanese
    • Name: GCH Zona Rosa's In A New York Minute

Junior Showmanship

  • Judge: Mr. Del Richards
  • Entry: ---
    • Class: Open Intermediate
    • Name: Kylie Hire
    • Breed: Australian Shepherd

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

Not offered.

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mr. Del Richards
  • Entry: ---
    • Class: Open Senior
    • Name: Ariella Harris
    • Breed: Doberman Pinscher

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

Not offered.

Sporting Group

  • Judge: Mr. Richard J Lewis
  • Entry: 173
    • 1st Place

    • Breed: Golden Retriever
    • Name: GCHB Goldrox Time For A Star

      2nd Place

    • Breed: German Shorthaired Pointer
    • Name: GCHB Fieldfine Legends Of The Past JH

      3rd Place

    • Breed: English Springer Spaniel
    • Name: GCHG Wynmoor Interstellar

      4th Place

    • Breed: Brittany
    • Name: GCHG Frontier's A Fist Full of Dollars

Hound Group

  • Judge: Ms. Joanne M. Buehler
  • Entry: 150
    • 1st Place

    • Breed: Borzoi
    • Name: GCH Soyara's Devilish Delilah

      2nd Place

    • Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
    • Name: GCH Sidekick's Life Is a Highway

      3rd Place

    • Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
    • Name: GCH M & M Steller Spotify

      4th Place

    • Breed: Greyhound
    • Name: GCH Grandcru Le Pin II

Working Group

  • Judge: Mr. Del Richards
  • Entry: 127
    • 1st Place

    • Breed: Leonberger
    • Name: CH Lempileijonan Kalifornian Kultaa

      2nd Place

    • Breed: Giant Schnauzer
    • Name: GCH Lagniappe's From The Mountains To The Bayou

      3rd Place

    • Breed: Saint Bernard
    • Name: Mt. Harmony's Frosty of Swisstar V. Elba

      4th Place

    • Breed: Kuvasz
    • Name: GCHB Glacier Ederra Escape to Vegas

Terrier Group

  • Judge: Mr. Del Richards
  • Entry: 81
    • 1st Place

    • Breed: Scottish Terrier
    • Name: GCH McKinley Scots Debonair Beau Tie

      2nd Place

    • Breed: American Staffordshire Terrier
    • Name: GCHS Electriclady N Tatro Wickedly Experienced

      3rd Place

    • Breed: Miniature Schnauzer
    • Name: GCH Rockyhill's Take A Chance On Me

      4th Place

    • Breed: Wire Fox Terrier
    • Name: CH WyrLake Foxhollow Knighfall

Toy Group

  • Judge: Mr. Larry C Abbott
  • Entry: 174
    • 1st Place

    • Breed: Havanese
    • Name: GCH Zona Rosa's In A New York Minute

      2nd Place

    • Breed: Miniature Pinscher
    • Name: Marlex Sunsprite Dream Maker

      3rd Place

    • Breed: Long Coat Chihuahua
    • Name: GCHS Timeless Stella By Starlight At Aero

      4th Place

    • Breed: Papillon
    • Name: GCHS Valifyre Freespirit Icy Sparks

Non-Sporting Group

  • Judge: Mrs. Donnelle Richards
  • Entry: 111
    • 1st Place

    • Breed: Bichon Frise
    • Name: Dognew's St Bow

      2nd Place

    • Breed: Chinese Shar-Pei
    • Name: GCHG Majesty Legaxy Asia's Crown Jewel

      3rd Place

    • Breed: Bulldog
    • Name: GCH Exact Classic Tulsa

      4th Place

    • Breed: Tibetan Terrier
    • Name: GCHG Barnstorm Blue Blood Royalty By Dzine

Herding Group

  • Judge: Mr. Richard J Lewis
  • Entry: 160
    • 1st Place

    • Breed: Pembroke Welsh Corgi
    • Name: CH Coventry A Million Reasons

      2nd Place

    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: GCHG Empyrean Copperridge Paint By Numbers

      3rd Place

    • Breed: Pumi
    • Name: GCHG Italianstyle Casper

      4th Place

    • Breed: Border Collie
    • Name: CH Fu You Yuan Peerless

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.