Northeast Oklahoma Kennel Club Shawnee, OK 2020-10-22
Posted by: Sue Vroom
Total Entry: 932
Best In Show
- Judge: Mr. Eugene Blake
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Cinnabon's Bedrock Bombshell
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Eugene Blake
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCHG Point Dexter V Tani Kazari
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Pamela B Peat
- Entry: 16
- Class: Open Senior
- Name: Alec Clark
- Breed: English Springer Spaniel
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Carolyn A. Herbel
- Entry: 196
- Breed: Pointer
- Name: Edgehill's Heeere's Johnny
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Pamela B Peat
- Entry: 16
- Class: Open Intermediate
- Name: Evan Catterson
- Breed: Australian Shepherd
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Carolyn A. Herbel
- Entry: 196
- Breed: Basenji
- Name: GCHS Sonbar's Just A Grand Torino
Sporting Group
- Judge: Mr. Bradley Jenkins
- Entry: 132
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHG Aladdin's Twist Of Fate Tastic
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
- Name: GCHG Foley's Frat Party CGC
- Breed: Irish Water Spaniel
- Name: CH Realta Sycomore Spry
- Breed: Labrador Retriever
- Name: GCHB Firewater's Vacation From Bella Mar
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Shari L Mason
- Entry: 107
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHP Sunlit's King Of Queens
- Breed: Borzoi
- Name: GCHG Soyara's Devilish Delilah
- Breed: Whippet
- Name: CH Karasar's Remaster
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHG Brazosski Ringo Starr At Rivendell
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Carolyn A. Herbel
- Entry: 175
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Cinnabon's Bedrock Bombshell
- Breed: Samoyed
- Name: Zamosky's The Looks That Kill
- Breed: Rottweiler
- Name: Foundation's Nina V Ivoss
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: Lionheart's You Can't Stop My Jazz THDN FDC BN SIN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Carol Jean Nelson
- Entry: 103
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCHS Carmel Sky High Wish Upon A Star
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHG Plk's Going For The Gold BCAT
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCHS Ellenside Red Ike At Eskwyre
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCH Anroal Vega Sicilia
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Pamela B Peat
- Entry: 153
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCHG Point Dexter V Tani Kazari
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHG New Years Somerset Single Barrel Batch
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Livanda Del Potro
- Breed: Italian Greyhound
- Name: GCHB Skidi's This Land Is Your Land
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ms. Betty Nelson Pollock
- Entry: 107
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHG Sabe's The Sky's The Limit
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCHS Brushfire's Sweetest Dream
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHS Bluemount Sky's The Limit De La Rive Gauche
- Breed: Finnish Spitz
- Name: GCHS Badgerden's Big Bark Theory
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Carolyn A. Herbel
- Entry: 138
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHP Kismet Legendary
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHP Scott's Lady Liberty
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHS Overo Summer Love
- Breed: Polish Lowland Sheepdog
- Name: GCHG Stonebrook Never Say Never To Tramperus
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.