Wilmington Kennel Club, Inc. Doswell, VA 2020-10-24
Posted by: Mark Desrosiers
Total Entry: 1563
Best In Show
- Judge: Mrs. Rita Holloway
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Charter Oak Traxx Of Grandeur
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Rita Holloway
- Breed: Pekingese
- Name: CH Pequest Wasabi
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Deborah Shindle
- Entry: 26
- Class: Master
- Name: Jacob Waters
- Breed: Miniature Pinscher
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Jon R. Cole
- Entry: ---
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: GCH LAMZ Really Really Ridiculously Good Looking
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Deborah Shindle
- Entry: 26
- Class: Master
- Name: Kathryn Markey
- Breed: Dalmatian
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Jon R. Cole
- Entry: ---
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHG Ania's Celebrity Profile
Sporting Group
- Judge: Mr. Charles L. Olvis
- Entry: 343
- Breed: Irish Setter
- Name: GCH Vermilion's Sex ,Lies And Serious Money
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHP Hillock's Jack Daniels JH RA RATN WCX CGC VC
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCHP Foxwood Ivywood All Hallows Eve
- Breed: Spinone Italiano
- Name: GCHG Collina D'Oro Solo Un Bacio
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Charles L. Olvis
- Entry: 199
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Charter Oak Traxx Of Grandeur
- Breed: Scottish Deerhound
- Name: GCHS Foxcliff Claire Randall Fraser
- Breed: American Foxhound
- Name: GCH Kiarry My Grass Is Blue
- Breed: Borzoi
- Name: GCHB Majenkir Bookstor Spellbinder
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. John Constantine-Amodei
- Entry: 271
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCHS Long Grove's Saint Louis
- Breed: Anatolian Shepherd Dog
- Name: GCH Timaru Bakci Ayisi
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHP Cammcastle's The One And Only General Of Valor
- Breed: Boxer
- Name: GCHS Hi-Tech,s Champagne Cristal Rose
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Polly D. Smith
- Entry: 167
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCHG Hi-Kel Terrydale Nanhall Mizzconceived
- Breed: Irish Terrier
- Name: GCHB Blaesing's Catching Fire To The Wind
- Breed: Airedale Terrier
- Name: CH Longvue Make My Day With Tailsup
- Breed: Glen of Imaal Terrier
- Name: GCHG Abberann Lament For Owen Roe
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Ms. Elizabeth Muthard
- Entry: 209
- Breed: Pekingese
- Name: CH Pequest Wasabi
- Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country Puttin'On The Ritz
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: Hollytree Pink Flirtini
- Breed: Pomeranian
- Name: Guriguri The Happy Of My Heart
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Jon R. Cole
- Entry: 163
- Breed: Standard Poodle
- Name: CH Bar-None Some Like It Black
- Breed: Bulldog
- Name: GCHP Diamond Gold Majesu Pisko Bulls
- Breed: Schipperke
- Name: CH Whispering Pines Lover Boy
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHS Imperiale's Channing Tatum Of ironwood
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Jon R. Cole
- Entry: 205
- Breed: Briard
- Name: GCHS Deauville Dutchibo Diebene
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCHP Legacy's Freestyle
- Breed: Border Collie
- Name: GCHG Sporting Fields Aeirs Above FDC CGC TKN ATT
- Breed: Pumi
- Name: GCHB Aprodombi Meresz Mocsok
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Rita Holloway
- Entry: 2
- Breed: Biewer Terrier
- Name: Moore Bowwag Sprinkles of HDG
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.