Middleburg Kennel Club Doswell, VA 2020-10-28
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 1586
Best In Show
- Judge: Mrs. Cindy Stansell
- Breed: Pekingese
- Name: CH Pequest Wasabi
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Cindy Stansell
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Dunhill Thunderbolt
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. DiAnn Flory
- Entry: 19
- Class: ---
- Name: Luke Waters
- Breed: Wire Fox Terrier
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Robin L. Stansell
- Entry: 344
- Breed: Brittany
- Name: GCHG Trio's Everlasting Dreams CD BK TKI RN
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. DiAnn Flory
- Entry: 19
- Class: Open Senior
- Name: Braedy Cooper
- Breed: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Robin L. Stansell
- Entry: 344
- Breed: Sealyham Terrier
- Name: GCHB Seabrook Significant Other
Sporting Group
- Judge: Mrs. Donna Ernst
- Entry: 306
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCHP Hollyhunt Not By Chance
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHP Silhouette's Spellbound
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHS Prism's All About That Rock No Pebble
- Breed: Spinone Italiano
- Name: GCHG Collina D'Oro Solo Un Bacio
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Karen C. Wilson
- Entry: 196
- Breed: Scottish Deerhound
- Name: GCHS Foxcliff Claire Randall Fraser
- Breed: Borzoi
- Name: GCHB Majenkir Bookstor Spellbinder
- Breed: American Foxhound
- Name: GCH Kiarry My Grass Is Blue
- Breed: Whippet
- Name: Albelarm Bo-Bett Starlight With Klondyke
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Robin L. Stansell
- Entry: 282
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: CH Long Grove's Bellacarina
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHP Far Away Black Star CGC TKI
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCHS Trailbound & Azure's American Ride
- Breed: Great Dane
- Name: CH Sumner N Luciana's Dimaggio
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Alfred J. Ferruggiaro
- Entry: 178
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCHS Irvonhill Voignier
- Breed: Glen of Imaal Terrier
- Name: GCHG Abberann Lament For Owen Roe
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHG High Mtn Warfox High Noon At Foxterity
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCHG Kallehan Super Power
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Robin L. Stansell
- Entry: 195
- Breed: Pekingese
- Name: CH Pequest Wasabi
- Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country's Puttin' On The Ritz
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCHB Olive's Grove Lord Fitzroy
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: GCH Karma Hekan Mini Cooper
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Polly (Mrs. Robert) D. Smith
- Entry: 155
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHS Liburnium Diamond Fabelhaft
- Breed: Keeshond
- Name: GCHB Ikon's To The Moon And Back CGC TKN
- Breed: Standard Poodle
- Name: CH Hightide Tarquin Venus
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHG QB and Hickory Hills Grand Tradition
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Betsy Horn Humer
- Entry: 250
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Dunhill Thunderbolt
- Breed: Berger Picard
- Name: GCHG Luc Picard Amour CGCA BCAT FDC TKN ATT
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCHP Legacy's Freestyle
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCHB La Chanson's Playing To Win CGC FDC BCAT
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Randy E. Garren
- Entry: 4
- Breed: Biewer Terrier
- Name: Xtreme X Marks The Spot
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.