Canada Del Oro Kennel Club Tucson, AZ 2020-11-08
Posted by: Lawrence Cornelius
Total Entry: 1091
Best In Show
- Judge: Mrs. Cathy Daugherty
- Breed: Great Dane
- Name: GCHG Sumner A Pocket Full Of Kisses At Wayne Manor
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Cathy Daugherty
- Breed: Greyhound
- Name: GCHB Grandcru Le Pin II
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Nancy Talbot
- Entry: 30
- Class: Open Senior
- Name: Emerson Jaquish
- Breed: Longhaired Dachshund
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Cathy H Daugherty
- Entry: ---
- Breed: Akita
- Name: Sundevil's Living The High Life
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Nancy Talbot
- Entry: 30
- Class: Open Senior
- Name: Kyle Bismore
- Breed: German Shorthaired Pointer
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Cathy H Daugherty
- Entry: ---
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: CH Edelmarke & Honor's Gravity On Trial
Sporting Group
- Judge: Mr. Robert J Shreve
- Entry: 167
- Breed: Irish Setter
- Name: CH Conamara Continental Supersport
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: GCHG Artic Sun's Pursuing The Dream JH HOF
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHP Simpatico Journey Of Thrills
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHG Wynmoor Interstellar
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Cathy H Daugherty
- Entry: 187
- Breed: Greyhound
- Name: GCHB Grandcru Le Pin II
- Breed: Whippet
- Name: GCHP Starline Windborn Classique
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHB Sidekick's Life Is a Highway
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHS Kadell's Pixie Dust W
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms. Bonnie Linnell Clarke
- Entry: 225
- Breed: Great Dane
- Name: GCHG Sumner A Pocket Full Of Kisses At Wayne Manor
- Breed: Samoyed
- Name: CH Radost Zhizni Wings Of Destiny
- Breed: Mastiff
- Name: Goldenfyre's You've Got A Friend In Me
- Breed: Cane Corso
- Name: CH Spartan's Honor Hijo De Spartan
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Darryl Vice
- Entry: 72
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCHS Ellenside Red Ike At Eskwyre
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCHS All Jacks Quarterback
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCHB Dornick's Eighties Revival
- Breed: Dandie Dinmont Terrier
- Name: Dariant Pheodora
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Ms. Gloria Kerr
- Entry: 164
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCH Custom Made For Granduer
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCHG Tamarin Tattoo
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: GCHB Conemara Hello Kello
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCHS Lotus's Wreck It Ralph Breaks The Chinternet
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ms. Gloria Kerr
- Entry: 109
- Breed: Keeshond
- Name: GCHP Skyline Summerwind Order In The Court
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Cabernet's Mercury Rising
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCHB Summerhill Rufkins Ryde Of Paul Revere
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCHG Demartini's HRH Prince George Of Cambridge
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Cathy H Daugherty
- Entry: 140
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHG Limelite's Cha Cha Cha
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHP Syringa - Akadia The Corsair
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCHB Paix De L'ame Au Dela Des Mers
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: CH Timeless Slice Of Life
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Darryl Vice
- Entry: 4
- Breed: Bracco Italiano
- Name: China Fleet's Heartbeat Of America JH CGC
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.