Birmingham Kennel Club, Inc. Columbiana, AL 2020-11-13
Posted by: Diana Wilson
Total Entry: 546
Best In Show
- Judge: Dr. Donald A. Gill
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Rummer Run N Maximus Commander In Chief
Reserve Best In Show
- Judge: Dr. Donald A. Gill
- Breed: Australian Shepherd
- Name: Silverwood's Naughty By Nature Of Limelite
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Dennis M. McCoy
- Entry: 10
- Class: Open Intermediate
- Name: Dyna Vestal
- Breed: Shetland Sheepdog
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Karen J. Hynek
- Entry: 155
- Breed: Norwegian Buhund
- Name: GCH Windsong Partyman At Valhasar
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Dennis M. McCoy
- Entry: 10
- Class: Master
- Name: Jacob Waters
- Breed: Miniature Pinscher
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Karen J. Hynek
- Entry: 155
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHB Laurjosh's Paperback Writer
Sporting Group
- Judge: Ms. Karen J. Hynek
- Entry: 69
- Breed: Parti Cocker Spaniel
- Name: CH Very Vigie Nobody Is Perfect
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHS Goldrox Time For A Star
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCHP Hollyhunt Not By Chance
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHS Crossroad Jockeyhill My Shot
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Randy E. Garren
- Entry: 55
- Breed: Whippet
- Name: GCHB Abbey's Don't Leave Me This Way
- Breed: Saluki
- Name: GCHB Celestial Zagreb Stardust At Citroen Hall
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCHP Brownwood RT's Peace On Earth SL CGC
- Breed: Portuguese Podengo Pequeno
- Name: GCHG Houla's Jerry Loule' TKN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Sharon C Smith
- Entry: 112
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Rummer Run N Maximus Commander In Chief
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCHS Greenway's Divine Prince George
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: Skyline's Quest For Perfection
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCHB First Watch Special Edition CD BN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Dennis M. McCoy
- Entry: 55
- Breed: Glen of Imaal Terrier
- Name: GCHB Gleann Damn Daisy
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: CH Teraz Matrix Quip
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCH Anroal Vega Sicilia
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCHG Samabel Silver Bullet
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Dennis M. McCoy
- Entry: 81
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHS Eagle's The Wolverine
- Breed: Papillon
- Name: GCHB Deor Debonaire Mickey Yo're So Fine
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCHS Dark Side Of The Moon By Jove BCAT
- Breed: Pug
- Name: GCHB Shijo N'Mar-J's Play It Again Sam
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Randy E. Garren
- Entry: 97
- Breed: Bulldog
- Name: GCH Exact Classic Tulsa
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Blackwitch Asias Win It With Tequila N Bling
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Kalan Bar-None She's Got Guns
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCHG Judo's Shantideva At Kan Sing
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Ms. Karen J. Hynek
- Entry: 64
- Breed: Australian Shepherd
- Name: Silverwood's Naughty By Nature Of Limelite
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHG Sassapine Sanctus HT
- Breed: Puli
- Name: GCHS Cordmaker Punchinello
- Breed: Polish Lowland Sheepdog
- Name: GCH Tramperus Once Upon The Dream
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Dennis M. McCoy
- Entry: 3
- Breed: Teddy Roosevelt Terrier
- Name: Barnett's Always Dreaming
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.