121218_Pancho_wwg120618_cloud_wwg121218_wilma_wwg121218_oscar_wwg121218_Shakespeare_wwg121218_Tango_wwg121218_Prince_wwg121218_RIOT_wwg121218_Maverick_wwg121218_wwg_Nina121218_Faggia_wwg112918_Lloyd_wwg121218_Casino_wwg120618_Nathan_wwg121218_Harvey_wwg120618_isla_wwg120618_Bono_wwg120618_Utter_wwg120618_bruno_wwg120618_paige_wwg

Windham County Kennel Club, Inc. West Springfield, MA 2020-11-20

Posted by: Patricia Proctor

Total Entry: 2075

Best In Show

  • Judge: Mr. P. Levi Marsman
    • Breed: Wire Fox Terrier
    • Name: GCH Irvonhill Voignier

Reserve Best In Show

  • Judge: Mr. P. Levi Marsman
    • Breed: Pekingese
    • Name: GCHS Pequest Wasabi

Junior Showmanship

Not offered.

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. Edward W. Hall
  • Entry: 642
    • Breed: Bedlington Terrier
    • Name: L'END SHOW Movie Star

Reserve Junior Showmanship

Not offered.

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. Edward W. Hall
  • Entry: 642
    • Breed: Bouvier des Flandres
    • Name: GCH La Chanson's Playing To Win CGC FDC BCAT

Sporting Group

  • Judge: Mr. Sam Houston McDonald
  • Entry: 422
    • 1st Place

    • Breed: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
    • Name: Portstar Keystone's Eloquent Playwright CGCA TKN RN

      2nd Place

    • Breed: Pointer
    • Name: GCHS Seasyde Play Misty For Me With Chesterhope

      3rd Place

    • Breed: English Springer Spaniel
    • Name: GCH Northgate's Power Play

      4th Place

    • Breed: English Cocker Spaniel
    • Name: GCHG K'Mander Dawnglow Arnage

Hound Group

  • Judge: Mr. Charles Olvis
  • Entry: 199
    • 1st Place

    • Breed: Afghan Hound
    • Name: GCH Charter Oak Traxx Of Grandeur

      2nd Place

    • Breed: Basenji
    • Name: GCHS Dark Moon's Black Tri Affair

      3rd Place

    • Breed: English Foxhound
    • Name: GCH Monacacy Bend's Waterford

      4th Place

    • Breed: Bloodhound
    • Name: GCHG Bayside's As You Wish

Working Group

  • Judge: Mrs. Terry DePietro
  • Entry: 398
    • 1st Place

    • Breed: Newfoundland
    • Name: CH Pouch Cove's Alright Alright Alright

      2nd Place

    • Breed: Giant Schnauzer
    • Name: GCHS Long Grove's Saint Louis

      3rd Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: Allettare Rock Solid BN RN

      4th Place

    • Breed: Great Pyrenees
    • Name: GCH Rivergroves Just In Time

Terrier Group

  • Judge: Mr. Fred C. Basset
  • Entry: 197
    • 1st Place

    • Breed: Wire Fox Terrier
    • Name: GCH Irvonhill Voignier

      2nd Place

    • Breed: Lakeland Terrier
    • Name: Saredon Gold Standard

      3rd Place

    • Breed: Australian Terrier
    • Name: CH Aka Inu Merrigang Call Me Crazy

      4th Place

    • Breed: Glen of Imaal Terrier
    • Name: GCHS Abberann Lament For Owen Roe

Toy Group

  • Judge: Ms. Elizabeth Muthard
  • Entry: 237
    • 1st Place

    • Breed: Pekingese
    • Name: GCHS Pequest Wasabi

      2nd Place

    • Breed: Pug
    • Name: GCHP Hill Country Puttin'On The Ritz

      3rd Place

    • Breed: Yorkshire Terrier
    • Name: GCH Foxfire's Stellar Beauty

      4th Place

    • Breed: Cavalier King Charles Spaniel
    • Name: CH Piccadil's The Greatest Showman Come Alive

Non-Sporting Group

  • Judge: Mr. Dana P. Cline
  • Entry: 220
    • 1st Place

    • Breed: French Bulldog
    • Name: GCHS Liburnium Diamond Fabelhaft

      2nd Place

    • Breed: Keeshond
    • Name: GCHG Spookje N Sherwood Special Blendz

      3rd Place

    • Breed: Schipperke
    • Name: CH Whispering Pines Lover Boy

      4th Place

    • Breed: Lhasa Apso
    • Name: GCHS Cespa's Gold Rush

Herding Group

  • Judge: Mr. Eric J. Ringle
  • Entry: 243
    • 1st Place

    • Breed: Bearded Collie
    • Name: GCH Dunhill Thunderbolt

      2nd Place

    • Breed: Puli
    • Name: CH Fuzzy Farms All Things Considered

      3rd Place

    • Breed: Pembroke Welsh Corgi
    • Name: GCHG Foothills Night Moves At Clover Hill

      4th Place

    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: CH Coolmoor Full Speed Ahead

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: 1
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.