121218_Pancho_wwg120618_cloud_wwg121218_wilma_wwg121218_oscar_wwg121218_Shakespeare_wwg121218_Tango_wwg121218_Prince_wwg121218_RIOT_wwg121218_Maverick_wwg121218_wwg_Nina121218_Faggia_wwg112918_Lloyd_wwg121218_Casino_wwg120618_Nathan_wwg121218_Harvey_wwg120618_isla_wwg120618_Bono_wwg120618_Utter_wwg120618_bruno_wwg120618_paige_wwg

Texas Kennel Club, Inc. Dallas, TX 2020-12-05

Posted by: Sue Vroom

Total Entry: 1653

Best In Show

  • Judge: Mr. John P Wade
    • Breed: Boxer
    • Name: GCHP Cinnabon's Bedrock Bombshell

Reserve Best In Show

  • Judge: Mr. John P Wade
    • Breed: ASCOB Cocker Spaniel
    • Name: GCHS Foley's Frat Party CGC

Junior Showmanship

  • Judge: Mr. Bruce R. Schwartz
  • Entry: 23
    • Class: Open Senior
    • Name: Madison Schlagel
    • Breed: Newfoundland

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs. Anne Katona
  • Entry: 405
    • Breed: Pembroke Welsh Corgi
    • Name: GCH Nomad's Troubadour

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mr. Bruce R. Schwartz
  • Entry: 23
    • Class: Open Intermediate
    • Name: Kady Schneider
    • Breed: Australian Shepherd

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs. Anne Katona
  • Entry: 405
    • Breed: Miniature Bull Terrier
    • Name: Sunrise Minotaur Glitter Sparkles At Ol Glory

Sporting Group

  • Judge: Mr. David L. Kittredge
  • Entry: 274
    • 1st Place

    • Breed: ASCOB Cocker Spaniel
    • Name: GCHS Foley's Frat Party CGC

      2nd Place

    • Breed: Flat-Coated Retriever
    • Name: GCHG Artic Sun's Pursuing The Dream JH HOF

      3rd Place

    • Breed: Gordon Setter
    • Name: GCHG Saranac Tipsy Laird

      4th Place

    • Breed: Brittany
    • Name: GCHB Dream Hi's RSVP Whooz In JH

Hound Group

  • Judge: Ms. Kathryn A. Cowsert
  • Entry: 219
    • 1st Place

    • Breed: Borzoi
    • Name: GCH Soyara's Devilish Delilah

      2nd Place

    • Breed: Rhodesian Ridgeback
    • Name: GCHB Graceridge Courage Sir Lancelot Of Cjs Ranch

      3rd Place

    • Breed: Beagle (over 13")
    • Name: Fetch & Smell Shengo

      4th Place

    • Breed: Irish Wolfhound
    • Name: Passion Ionmhain Norman

Working Group

  • Judge: Mr. Dennis J. Gallant
  • Entry: 256
    • 1st Place

    • Breed: Boxer
    • Name: GCHP Cinnabon's Bedrock Bombshell

      2nd Place

    • Breed: Giant Schnauzer
    • Name: GCHS Lagniappe's From The Mountains To The Bayou

      3rd Place

    • Breed: Saint Bernard
    • Name: GCH Swisstar's Tough Iceman Ovie V Kingdom Sain

      4th Place

    • Breed: Great Dane
    • Name: CH Sasmac N VZtop Louisiana Bayou Boy

Terrier Group

  • Judge: Mr. Bruce R. Schwartz
  • Entry: 209
    • 1st Place

    • Breed: Miniature Schnauzer
    • Name: GCHS Carmel Sky High Wish Upon A Star

      2nd Place

    • Breed: Kerry Blue Terrier
    • Name: GCH Dornick's Eighties Revival

      3rd Place

    • Breed: Lakeland Terrier
    • Name: GCHB Ellenside Red Ike At Eskwyre

      4th Place

    • Breed: Border Terrier
    • Name: GCH McHill's Higher Love

Toy Group

  • Judge: Mr. Randy E Garren
  • Entry: 264
    • 1st Place

    • Breed: Papillon
    • Name: GCHB Valifyre Freespirit Icy Sparks

      2nd Place

    • Breed: Pug
    • Name: GCHS Nirvana's Skittles

      3rd Place

    • Breed: Pomeranian
    • Name: CH Robcary's Ice Princess

      4th Place

    • Breed: Affenpinscher
    • Name: GCHS Tamarin Tattoo

Non-Sporting Group

  • Judge: Mr. Brian Meyer
  • Entry: 228
    • 1st Place

    • Breed: Standard Poodle
    • Name: GCHP Dawin Steal My Heart

      2nd Place

    • Breed: Bichon Frise
    • Name: GCHG Demartini's HRH Prince George Of Cambridge

      3rd Place

    • Breed: Bulldog
    • Name: GCH Exact Classic Tulsa

      4th Place

    • Breed: Boston Terrier
    • Name: GCHS Sabe's The Sky's The Limit

Herding Group

  • Judge: Mrs. Cindy Meyer
  • Entry: 176
    • 1st Place

    • Breed: Miniature American Shepherd
    • Name: GCH Abingtons Starry Night

      2nd Place

    • Breed: Rough Collie
    • Name: GCH Aryggeth's Shake Down

      3rd Place

    • Breed: Bearded Collie
    • Name: GCHB Scott's Lady Liberty

      4th Place

    • Breed: Cardigan Welsh Corgi
    • Name: GCHS XIV Karat A Date To Remember CGC

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.