MOBILE KENNEL CLUB Biloxi, MS 2014-09-07
Posted by: Sue Vroom
Total Entry: 670
Best In Show
- Judge: Mr. James E. Frederksen
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Shaireab's Bayleigh Maid Of Honor
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. James E. Frederksen
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Dezperado's Hallelujah
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Jon R Cole
- Entry: ---
- Class: Master
- Name: Bergen Pryor
- Breed: Golden Retriever
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mr. Jon R Cole
- Entry: 127
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Maximus Latin Coolstar's 2nd Edition
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCH Ehrenvogel Achy Breaky Heart
- Breed: Vizsla
- Name: CH Kelby Creek Pinnacle Of Haleakala
- Breed: Brittany
- Name: GCH Kabina's Keep The Change
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ms. Denny C Mounce
- Entry: 67
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: GCH Bessdach Master Maserati
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCH Lokavi's Battle Flag Of The South
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCHP Walmar's-Solo's OMG SL
- Breed: Treeing Walker Coonhound
- Name: Sidearm Shootin' The Bull
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Jon R Cole
- Entry: 132
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Dezperado's Hallelujah
- Breed: Akita
- Name: GCH Rising River Day Dream'n About My Time To Shine
- Breed: Mastiff
- Name: GCH Willow Ridges Risky Business
- Breed: Bullmastiff
- Name: CH Dal Primo The Jester Ofd NV
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Peggy L. Lloyd
- Entry: 36
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Shaireab's Bayleigh Maid Of Honor
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCH Teraz Runs on Dunkin
- Breed: Norwich Terrier
- Name: CH Roserock's Atticus Finch
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCH Kelwyn's GM Freestyle Flyer
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Jon R Cole
- Entry: 107
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCH Hallmark Jolei Rocket Power
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCH Zen's Cirque Du Soleil
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCH Marlex Kisa Wildfire
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCH Dojo's Suikoden Tenmei
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ms. Peggy L. Lloyd
- Entry: 80
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH R-Lee Sparkle Plenty
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCH Ducat's Smokin' Hot
- Breed: Keeshond
- Name: GCH Karina's You Cant Stop The Beat
- Breed: French Bulldog
- Name: CH HIlsman's Lwolfranch Homer At Homewood
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Dr. Carol White-Moser
- Entry: 96
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Broadway's Cruising Like Royalty of Canyon Lake
- Breed: Belgian Sheepdog
- Name: GCH Cibola's Brazos De Dios Of Adagio
- Breed: Finnish Lapphund
- Name: GCH Sugarok Macce Too
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCH Kaleef Katerina V Kenlyn
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.