121218_Pancho_wwg120618_cloud_wwg121218_wilma_wwg121218_oscar_wwg121218_Shakespeare_wwg121218_Tango_wwg121218_Prince_wwg121218_RIOT_wwg121218_Maverick_wwg121218_wwg_Nina121218_Faggia_wwg112918_Lloyd_wwg121218_Casino_wwg120618_Nathan_wwg121218_Harvey_wwg120618_isla_wwg120618_Bono_wwg120618_Utter_wwg120618_bruno_wwg120618_paige_wwg

Cyclone Country Kennel Club of Ames Des Moines, IA 2021-02-21

Posted by: Lynn Meyer

Total Entry: 1683

Best In Show

  • Judge: Mrs. Cindy Vogels
    • Breed: Samoyed
    • Name: GCHG Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike

Reserve Best In Show

  • Judge: Mrs. Cindy Vogels
    • Breed: Russell Terrier
    • Name: CH Kanix Don Domingo

Junior Showmanship

  • Judge: Lori Baumann
  • Entry: 49
    • Class: Open Intermediate
    • Name: Alessandra Wagner
    • Breed: Toy Fox Terrier

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

Not offered.

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Ms. Diane R. Landstrom
  • Entry: 49
    • Class: Master
    • Name: Jacob Waters
    • Breed: Miniature Pinscher

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

Not offered.

Sporting Group

  • Judge: Ms. Peggy Beisel-McIlwaine
  • Entry: 313
    • 1st Place

    • Breed: English Setter
    • Name: CH Fairray 'N Wingfield Make Up Your Mind

      2nd Place

    • Breed: Chesapeake Bay Retriever
    • Name: GCHG Sandbar's Hardcore Hank MH

      3rd Place

    • Breed: Flat-Coated Retriever
    • Name: Heirborn Super Man

      4th Place

    • Breed: American Water Spaniel
    • Name: CH Beavercreek's Waterway River Crossing

Hound Group

  • Judge: Mr. Timothy Catterson
  • Entry: 151
    • 1st Place

    • Breed: Otterhound
    • Name: GCH Aberdeen's XLNT Adventure

      2nd Place

    • Breed: Whippet
    • Name: CH Upper Mountain Violets Are Blue V Devlynn

      3rd Place

    • Breed: Beagle (over 13")
    • Name: GCHS Fetch & Smell Me, Myself & I

      4th Place

    • Breed: Norwegian Elkhound
    • Name: GCHB Solegia Sangrud Heaven's Light Leo

Working Group

  • Judge: Ms. Peggy Beisel-McIlwaine
  • Entry: 346
    • 1st Place

    • Breed: Samoyed
    • Name: GCHG Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike

      2nd Place

    • Breed: Alaskan Malamute
    • Name: GCHG Onak's Touch Of Gold

      3rd Place

    • Breed: Boxer
    • Name: GCHP Rummer Run And Maximus Commander In Chief

      4th Place

    • Breed: Cane Corso
    • Name: GCHB Adibeir Red Carpet Affair

Terrier Group

  • Judge: Mr. Richard Miller
  • Entry: 130
    • 1st Place

    • Breed: Russell Terrier
    • Name: CH Kanix Don Domingo

      2nd Place

    • Breed: Parson Russell Terrier
    • Name: CH Posey Canyon Gidget Wears Shalimar

      3rd Place

    • Breed: American Staffordshire Terrier
    • Name: GCH Lbk's Rebel And Proud Party Crasher

      4th Place

    • Breed: Miniature Bull Terrier
    • Name: Aberdeen Spitfire Calling Norman Picklestripes @ BS

Toy Group

  • Judge: Mr. Timothy Catterson
  • Entry: 240
    • 1st Place

    • Breed: Brussels Griffon
    • Name: CH Sleepyhollow Meet Ibi

      2nd Place

    • Breed: Pomeranian
    • Name: GCHG Empee's Cyber Monday

      3rd Place

    • Breed: Havanese
    • Name: Askin Backstage Romance

      4th Place

    • Breed: Miniature Pinscher
    • Name: CH Winters-Eagle Ring Of Fire

Non-Sporting Group

  • Judge: Mr. Richard V. Miller
  • Entry: 198
    • 1st Place

    • Breed: Bichon Frise
    • Name: GCH Cher Ami's Hillwood sugar And Spice

      2nd Place

    • Breed: French Bulldog
    • Name: CH Marco De La Musique

      3rd Place

    • Breed: Coton de Tulear
    • Name: GCH Morninglow's Arthurian Legend

      4th Place

    • Breed: Shiba Inu
    • Name: GCHS Moonlight Indiana Jones The Last Crusade

Herding Group

  • Judge: Ms. Peggy Beisel-McIlwaine
  • Entry: 276
    • 1st Place

    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: GCHS Ninebark Boldly Go

      2nd Place

    • Breed: Border Collie
    • Name: GCHG Sporting Fields Winston Churchill

      3rd Place

    • Breed: Rough Collie
    • Name: GCH Aryggeth's Shake Down

      4th Place

    • Breed: Old English Sheepdog
    • Name: GCHB Pettibone's Pretty In Pink

Best in Miscellaneous Class

  • Judge:
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.