Greater Panama City Dog Fanciers Association Tallahassee, FL 2021-02-26
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 2467
Best In Show
- Judge: Ms. Gloria Kerr
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCHG Point Dexter V Tani Kazari
Reserve Best In Show
- Judge: Ms. Gloria Kerr
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHS Cornerstones Anthem Of Noel
Junior Showmanship
- Judge: Mr. John Schoeneman
- Entry: 47
- Class: Open Senior
- Name: Lillian Brock
- Breed: Longhaired Dachshund
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Joanne M. Buehler
- Entry: 453
- Breed: Papillon
- Name: GCHP Zelicaon Kingsman MX MXJ NF RATN
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. John Schoeneman
- Entry: 47
- Class: Open Senior
- Name: O'Malley McGee
- Breed: Pointer
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Joanne M. Buehler
- Entry: 453
- Breed: Saluki
- Name: DC Baha Bahrain Storm SC
Sporting Group
- Judge: Mr. Charles L. Olvis
- Entry: 442
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHB Boca Gold's Lil Peace Of Heaven
- Breed: Irish Setter
- Name: GCH Vermilion's Sex ,Lies And Serious Money
- Breed: Lagotto Romagnolo
- Name: GCHG Kan Trace Very Cheeky Chic
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHB Silhouette's Cast A Spell
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Anne Katona
- Entry: 279
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHS Cornerstones Anthem Of Noel
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHS CJ's Oh Happy Day On Five Mile
- Breed: Saluki
- Name: DC Baha Bahrain Storm SC
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Charter Oak Traxx Of Grandeur
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms. Elizabeth Muthard
- Entry: 376
- Breed: Samoyed
- Name: GCHP Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCH Momentumm King Of Hearts BH
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHP Twin Creeks It Had To Be You
- Breed: Boxer
- Name: GCHP KP-Burlwood Who's Lookin' Now
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Jon R. Cole
- Entry: 234
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCHG Zackshine Boy De La Pomme
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCHG Hi-Kel Terrydale Nanhall Mizzconceived
- Breed: Dandie Dinmont Terrier
- Name: GCHS King's Mtn Henry Higgins
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHS Fraja EC Eyes On The Prize
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. David R. Miller
- Entry: 395
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCHG Point Dexter V Tani Kazari
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHP Roi L Man In The Moon
- Breed: Papillon
- Name: GCHP Valifyre Freespirit Icy Sparks
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Livanda Del Potro
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Judith A. Brown
- Entry: 311
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Chaselands Mathew Moss
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHS Spotlight Tequila Sunrise Bret D
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCHS Dognews's St Bow
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCH Barnstorm Blue Blood Royalty By Dzine
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Betsy Horn Humer
- Entry: 382
- Breed: Rough Collie
- Name: GCHG Aryggeth's Shake Down PT FDC
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHS Now And Then Watermark Cruisin At Kelkary
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCHP Legacy's Freestyle
- Breed: Pumi
- Name: GCHS Aprodombi Meresz Maszat Marci
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.