Scottsbluff Kennel Club Mitchell, NE 2021-04-02
Posted by: Diana Wilson
Total Entry: 915
Best In Show
- Judge: Mrs. Judith A. Brown
- Breed: Bulldog
- Name: GCHB Dolly Dawn Of JCBulldogs
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Judith A. Brown
- Breed: Pekingese
- Name: GCHS Dunkirk Just One More Time
Junior Showmanship
- Judge: Mary DeLisa
- Entry: 31
- Class: Open Senior
- Name: Parker Lourier
- Breed: Pointer
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. David R. Miller
- Entry: 368
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCHS T-Boldt's These Boots Are Made For Walkin
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mary DeLisa
- Entry: 31
- Class: Open Senior
- Name: Taylor Johnson
- Breed: Old English Sheepdog
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. David R. Miller
- Entry: 368
- Breed: Keeshond
- Name: GCHS Sherwood's Singing In The Rain At Keeshond Heaven
Sporting Group
- Judge: Mr. Robert J. Shreve
- Entry: 157
- Breed: Pointer
- Name: GCHG Solivia's Defining Moment At Playlist
- Breed: English Setter
- Name: GCHS Seamrog Spitfire
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHB D & D Hill Country Blackmail
- Breed: Welsh Springer Spaniel
- Name: GCHS Rolyart's Navigator @ Painted Sky Farms
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Allen L. Odom
- Entry: 96
- Breed: Whippet
- Name: GCHB Tivio's Lightning In A Bottle
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: GCHS Pun Kotzky Alpenglow A Time To Dream
- Breed: Borzoi
- Name: GCHB Kyrov's Sword Dance
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHB Mirepoix's Dubble Bubble RN FDC BCAT CGCA CGCU TKN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Debra L. Thornton
- Entry: 179
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: GCHP Russian Bears Play It Again Sam For Old Times Sake RN
- Breed: Samoyed
- Name: GCHG Azteca's John Denver At Summit
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: CH Prairiefire's Double Trap CD BN RA NDD
- Breed: Cane Corso
- Name: GCHP Adibeir Red Carpet Affair
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Robert J. Shreve
- Entry: 45
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHP Lbk's Rebel And Proud Party Crasher
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Malvado Mucho Dinero
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCHS Laroh's I Ain't Kidding
- Breed: Glen of Imaal Terrier
- Name: GCHG Keadeen's Beyond The Pale
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. David R. Miller
- Entry: 89
- Breed: Pekingese
- Name: GCHS Dunkirk Just One More Time
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Heartland's Rip In Time
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCHG Touche's Espionage
- Breed: Papillon
- Name: Disyre Believe It Or Not
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Allen L. Odom
- Entry: 117
- Breed: Bulldog
- Name: GCHB Dolly Dawn Of JCBulldogs
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCHG Good Fortune Good And Ready
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHS Dwayne Johnson Signe Du Ciel
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHG Bosart And Gilja's Royal Commander
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Ms. Joy S. Brewster
- Entry: 138
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Carolina Calais Blood And Gold
- Breed: Australian Cattle Dog
- Name: GCHS Straight Arrow's Feel The Heat With Corral West
- Breed: Rough Collie
- Name: GCHS Wild Wind's Rev On The Red Line RN
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHB Triad Highly Huggable
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Judith A Brown
- Entry: 4
- Breed: Russian Toy
- Name: Show Vista Black Jack at Veevee
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.