Packerland Kennel Club, Inc. Manitowoc, WI 2021-04-03

Posted by: Lynn Meyer

Total Entry: 1173

Best In Show

  • Judge: Mrs. Debbie L. Melgreen
    • Breed: Papillon
    • Name: GCHG Wingssong This Could Be Love

Reserve Best In Show

  • Judge: Mrs. Debbie L. Melgreen
    • Breed: English Cocker Spaniel
    • Name: GCHP K'Mander Dawnglow Arnage

Junior Showmanship

  • Judge: Ms. Grace M. Fritz
  • Entry: 27
    • Class: Master
    • Name: Jacob Waters
    • Breed: Miniature Pinscher

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Ms. Diane Anderson
  • Entry: ---
    • Breed: American Staffordshire Terrier
    • Name: CH Corralitos Tracking The Storm

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Ms. Grace M. Fritz
  • Entry: 27
    • Class: Open Senior
    • Name: Mikala Seymour
    • Breed: Field Spaniel

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Ms. Diane Anderson
  • Entry: ---
    • Breed: Siberian Husky
    • Name: CH Highlander's Shadow Wood Sonder CGC

Sporting Group

  • Judge: Mr. Sidney L. Marx
  • Entry: 307
    • 1st Place

    • Breed: English Cocker Spaniel
    • Name: GCHP K'Mander Dawnglow Arnage

      2nd Place

    • Breed: Chesapeake Bay Retriever
    • Name: GCHG Sandbar's Hardcore Hank MH

      3rd Place

    • Breed: English Setter
    • Name: GCH Ciara N' Honeygait Belle Of The Ball

      4th Place

    • Breed: Irish Setter
    • Name: GCHS Roclyn Rockafella CD RE BN CGCA

Hound Group

  • Judge: Mr. Eugene Blake
  • Entry: 114
    • 1st Place

    • Breed: Greyhound
    • Name: CH Sky Hi Hunt Song Of Fire And Ice

      2nd Place

    • Breed: Wirehaired Dachshund
    • Name: GCH Daybreak's Country Kisses W

      3rd Place

    • Breed: Afghan Hound
    • Name: GCHG Taji Better Man Mazshalna CGC

      4th Place

    • Breed: Whippet
    • Name: GCH Upper Mountain Violet's Are Blue V Devlynn

Working Group

  • Judge: Ms. Diane Anderson
  • Entry: 248
    • 1st Place

    • Breed: Rottweiler
    • Name: GCH Twin Creeks It Had To Be You

      2nd Place

    • Breed: Great Dane
    • Name: GCHG Landmark-Divine Acres Kiss Myself, I'm So Pretty

      3rd Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: GCHB kandu's Glamour Puss V Mytoys

      4th Place

    • Breed: Leonberger
    • Name: GCHG BluDrift's Champagne Taste Of Diamonds

Terrier Group

  • Judge: Mr. Houston Clark
  • Entry: 71
    • 1st Place

    • Breed: Border Terrier
    • Name: GCHS Meadowlake High Times

      2nd Place

    • Breed: Australian Terrier
    • Name: GCHS Temora Steel My Heart CA TKN

      3rd Place

    • Breed: American Staffordshire Terrier
    • Name: CH Corralitos Tracking The Storm

      4th Place

    • Breed: Glen of Imaal Terrier
    • Name: GCH Abberann Midnight Rider Of Glendalough

Toy Group

  • Judge: Mrs. Houston (Toddie) Clark
  • Entry: 149
    • 1st Place

    • Breed: Papillon
    • Name: GCHG Wingssong This Could Be Love

      2nd Place

    • Breed: Pug
    • Name: GCHG Casa Blanca's The Fighting Irish

      3rd Place

    • Breed: Pomeranian
    • Name: GCHP Empee's Cyber Monday

      4th Place

    • Breed: Long Coat Chihuahua
    • Name: GCHS Ouachitah Talisman

Non-Sporting Group

  • Judge: Ms. Grace M. Fritz
  • Entry: 130
    • 1st Place

    • Breed: Lhasa Apso
    • Name: GCH Xeralane's Shut Up And Kiss Me

      2nd Place

    • Breed: Keeshond
    • Name: GCH Kj's Like A Boss ATT

      3rd Place

    • Breed: Bichon Frise
    • Name: GCHG Barberry Hillwood Hot Child In The City

      4th Place

    • Breed: American Eskimo Dog
    • Name: GCHP Anana's Frozen Tundra CGC

Herding Group

  • Judge: Mr. Robert L Vandiver
  • Entry: 154
    • 1st Place

    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: GCHS Ninebark Boldly Go

      2nd Place

    • Breed: Border Collie
    • Name: GCHS MVR Diamonds In The Rough

      3rd Place

    • Breed: Rough Collie
    • Name: GCH Rosepoint Navigator

      4th Place

    • Breed: Bearded Collie
    • Name: GCH Now And Then Watermark Cruisin At Kelkary

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.