Silver State Kennel Club Henderson, NV 2021-04-03

Posted by: Lawrence Cornelius

Total Entry: 985

Best In Show

  • Judge: Mrs. Debra Long Gschwender
    • Breed: Weimaraner
    • Name: GCH Simpatico Journey Of Thrills

Reserve Best In Show

  • Judge: Mrs. Debra Long Gschwender
    • Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
    • Name: GCH Sidekick's Life Is a Highway

Junior Showmanship

  • Judge: Mr. Charles P. (Skip) Herendeen, III
  • Entry: 23
    • Class: Open Intermediate
    • Name: Annabell Young-Waterman
    • Breed: Pointer

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. Rodney E. Herner
  • Entry: ---
    • Breed: Saluki
    • Name: CH Excelsior Sundara Sands Of Time

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mr. Charles P. (Skip) Herendeen, III
  • Entry: 23
    • Class: Novice Junior
    • Name: Rylie Gardea
    • Breed: Weimaraner

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. Rodney E. Herner
  • Entry: ---
    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: Carosel A Guib Mystery Mystique Rsolo

Sporting Group

  • Judge: Ms. Lori L. Nelson
  • Entry: 120
    • 1st Place

    • Breed: Weimaraner
    • Name: GCH Simpatico Journey Of Thrills

      2nd Place

    • Breed: German Shorthaired Pointer
    • Name: CH Clarity Reach The Sky VJK Myst

      3rd Place

    • Breed: English Springer Spaniel
    • Name: GCHG Wynmoor Interstellar

      4th Place

    • Breed: German Wirehaired Pointer
    • Name: GCHB Wirework's Share The Fantasy At Cando

Hound Group

  • Judge: Mr. John P, Wade
  • Entry: 138
    • 1st Place

    • Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
    • Name: GCH Sidekick's Life Is a Highway

      2nd Place

    • Breed: Longhaired Dachshund
    • Name: CH Pramada Koradox Impossible Dream Alii SL

      3rd Place

    • Breed: Borzoi
    • Name: Majenkir Rain Maker At Fairyland

      4th Place

    • Breed: Saluki
    • Name: CH Excelsior Sundara Sands Of Time

Working Group

  • Judge: Mr. John P. Wade
  • Entry: 230
    • 1st Place

    • Breed: Great Dane
    • Name: CH Olympian-Neet Rkycrk's Freedoms Rebel Mocridhe

      2nd Place

    • Breed: Samoyed
    • Name: CH Landmark's Miles Of Love

      3rd Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: CH Pennylane Ole Time Style V Synergy

      4th Place

    • Breed: Boxer
    • Name: CH Irondale You're It

Terrier Group

  • Judge: Dr. Vandra L Huber
  • Entry: 78
    • 1st Place

    • Breed: Cairn Terrier
    • Name: Cobblestone's 24 Karat Magic

      2nd Place

    • Breed: Scottish Terrier
    • Name: CH Su-ets The Code Of Silence

      3rd Place

    • Breed: Russell Terrier
    • Name: CH Misty Bridge Rowdy Rocket

      4th Place

    • Breed: Welsh Terrier
    • Name: Bruhil's Thorny Rose

Toy Group

  • Judge: Mr. Rodney E. Herner
  • Entry: 144
    • 1st Place

    • Breed: Pomeranian
    • Name: GCH Tova's Fast And Furious Flash

      2nd Place

    • Breed: Havanese
    • Name: GCHG Kolmar's Steeler Of Hearts

      3rd Place

    • Breed: Toy Manchester Terrier
    • Name: CH Bayside's Chase Your Dreams

      4th Place

    • Breed: Silky Terrier
    • Name: Altmark A Slice Of Heaven

Non-Sporting Group

  • Judge: Mr. Rodney E. Herner
  • Entry: 98
    • 1st Place

    • Breed: Miniature Poodle
    • Name: GCH Reignon Top Banana

      2nd Place

    • Breed: Dalmatian
    • Name: CH Mika's Settin' The World On Fire

      3rd Place

    • Breed: Tibetan Terrier
    • Name: GCHS Rinchen's Magical Illusion

      4th Place

    • Breed: Lhasa Apso
    • Name: GCHB Summerhill Rufkins Ryde Of Paul Revere

Herding Group

  • Judge: Mr. Rick Gschwender
  • Entry: 143
    • 1st Place

    • Breed: Miniature American Shepherd
    • Name: CH Brassy Acres The Kings Bishop FDC

      2nd Place

    • Breed: Bouvier des Flandres
    • Name: GCH Bon Idee's Quantico Looking For Top Gun

      3rd Place

    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: CH Shadow Acres & Chppae's Dangerous Liasions HT

      4th Place

    • Breed: Shetland Sheepdog
    • Name: GCHS Rawhide I'm Your Huckleberry

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: Dr. Vandra L Huber
  • Entry: 6
    • Breed: Norrbottenspets
    • Name: Sjelle's New Spin On An Old Classic


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.