Warren County Kennel Club of Ohio Wilmington, OH 2021-04-03

Posted by: Sandra D'Andrea

Total Entry: 1016

Best In Show

  • Judge: Ms. Sharol Candace Way
    • Breed: Newfoundland
    • Name: GCHS Pouch Cove's Alright Alright Alright

Reserve Best In Show

  • Judge: Ms. Sharol Candace Way
    • Breed: Boston Terrier
    • Name: CH Kiger's Simply Superstitious

Junior Showmanship

  • Judge: Miss Heather Brown
  • Entry: 19
    • Class: Open Intermediate
    • Name: Riley Dean
    • Breed: Doberman Pinscher

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs. Melinda L. Lyon
  • Entry: ---
    • Breed: Irish Wolfhound
    • Name: GCH Darom McDe's Lord Larkin

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Miss Heather Brown
  • Entry: 19
    • Class: Open Senior
    • Name: Arwen Whiteman
    • Breed: Dalmatian

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs. Melinda L. Lyon
  • Entry: ---
    • Breed: Pembroke Welsh Corgi
    • Name: GCHS Coventry Music Of The Night

Sporting Group

  • Judge: Mr. Tom Hale
  • Entry: 166
    • 1st Place

    • Breed: Irish Setter
    • Name: GCHS Lunn's Zippity Doo Dah

      2nd Place

    • Breed: Black Cocker Spaniel
    • Name: GCHG Conquest's Maze Runner

      3rd Place

    • Breed: English Springer Spaniel
    • Name: GCHB Crossroad Jockeyhill My Shot

      4th Place

    • Breed: Weimaraner
    • Name: GCH Country Star's Ice Cream Dreams

Hound Group

  • Judge: Dr. Steve Keating
  • Entry: 168
    • 1st Place

    • Breed: Black and Tan Coonhound
    • Name: GCHS BayAway Kalan's The Powers That Be

      2nd Place

    • Breed: Treeing Walker Coonhound
    • Name: Triple R Syndicated

      3rd Place

    • Breed: Redbone Coonhound
    • Name: Lost heritage Much Ado About Nothing

      4th Place

    • Breed: Bluetick Coonhound
    • Name: Woodz All Blue Black Jack

Working Group

  • Judge: Mr. James A. Moses
  • Entry: 225
    • 1st Place

    • Breed: Newfoundland
    • Name: GCHS Pouch Cove's Alright Alright Alright

      2nd Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: GCHS Mirabel Love Story RATS CGC TKN

      3rd Place

    • Breed: Great Dane
    • Name: CH Nobledane Let's Raise A Ruckus

      4th Place

    • Breed: Boxer
    • Name: GCHB Cinbar N Dunnfords Private Selection

Terrier Group

  • Judge: Mr. Fred C. Bassett
  • Entry: 58
    • 1st Place

    • Breed: Miniature Bull Terrier
    • Name: GCH Aberdeen Spitfire Calling Norman Picklestripes @ BS

      2nd Place

    • Breed: Miniature Schnauzer
    • Name: GCH Blessin Haus Crimson Trace

      3rd Place

    • Breed: American Hairless Terrier
    • Name: CH WMK's Under Pressure

      4th Place

    • Breed: Border Terrier
    • Name: GCH Sparravohn Cadence TKI

Toy Group

  • Judge: Mrs. Melinda Lyon
  • Entry: 106
    • 1st Place

    • Breed: Pug
    • Name: CH Broughcastl's Bourne ID

      2nd Place

    • Breed: Pomeranian
    • Name: CH Artistry's Billy The Kid

      3rd Place

    • Breed: Havanese
    • Name: GCHS That's Fire Power At Enginuity

      4th Place

    • Breed: Italian Greyhound
    • Name: CH Kashmir's Poppet

Non-Sporting Group

  • Judge: Mr. James A. Moses
  • Entry: 102
    • 1st Place

    • Breed: Boston Terrier
    • Name: CH Kiger's Simply Superstitious

      2nd Place

    • Breed: Schipperke
    • Name: CH Rivendel's Ringmaster

      3rd Place

    • Breed: Tibetan Spaniel
    • Name: GCHB Judo's Westview Wiggles 'N' Giggles

      4th Place

    • Breed: Standard Poodle
    • Name: CH Hillwood Purple Rain

Herding Group

  • Judge: Mr. Fred C. Bassett
  • Entry: 170
    • 1st Place

    • Breed: Pembroke Welsh Corgi
    • Name: GCHS Coventry Music Of The Night

      2nd Place

    • Breed: Old English Sheepdog
    • Name: CH Wynsilot Ain't Misbehavin'

      3rd Place

    • Breed: Pumi
    • Name: GCHB Blacksheepleaderof The Squadron

      4th Place

    • Breed: Rough Collie
    • Name: GCH Lynchris Total Eclispe

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: Mrs. Melinda L. Lyon
  • Entry: 2
    • Breed: Mudi
    • Name: Datolya Of The Sporty Heroes BCAT


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.