Southern Maryland Kennel Club Doswell, VA 2021-04-04

Posted by: Mary Dukes

Total Entry: 1622

Best In Show

  • Judge: Tom Kirstein
    • Breed: French Bulldog
    • Name: GCHS Chaselands Matthew Moss

Reserve Best In Show

  • Judge: Tom Kirstein
    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: Reinem-N-Dynamic Drake

Junior Showmanship

  • Judge: Michelle Smith Wolcott
  • Entry: 23
    • Class: Master
    • Name: Emma Gallaway
    • Breed: Maltese

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Hal Biermann
  • Entry: ---
    • Breed: Bedlington Terrier
    • Name: GCH L'END SHOW Movie Star

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Michelle Smith Wolcott
  • Entry: 23
    • Class: Open Junior
    • Name: Leah Graham
    • Breed: Borzoi

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Hal Biermann
  • Entry: ---
    • Breed: Smooth Haired Dachshund
    • Name: Beachside Dox Meet Me In Margaritaville MS

Sporting Group

  • Judge: Charles Olvis
  • Entry: 311
    • 1st Place

    • Breed: German Wirehaired Pointer
    • Name: GCH Heywire N Deep Harbor Love That Dirty Water JH

      2nd Place

    • Breed: Flat-Coated Retriever
    • Name: GCH Windy Hill Love Changes Everything

      3rd Place

    • Breed: Weimaraner
    • Name: GCHB Silhouette's Cast A Spell

      4th Place

    • Breed: Irish Setter
    • Name: CH Vermilion's A Wanted Man

Hound Group

  • Judge: James Mitchell
  • Entry: 231
    • 1st Place

    • Breed: Afghan Hound
    • Name: GCH Charter Oak Traxx Of Grandeur

      2nd Place

    • Breed: Scottish Deerhound
    • Name: GCHB Foxcliff Claire Randall Fraser

      3rd Place

    • Breed: Beagle (over 13")
    • Name: GCH Kazuri's All I Want For Christmas

      4th Place

    • Breed: Basenji
    • Name: GCHB Mata Hauri Virtuoso In The Jungle

Working Group

  • Judge: Hal Biermann
  • Entry: 277
    • 1st Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: GCHG Sharjets Catch A Hero CGCA TKN RATN WAE

      2nd Place

    • Breed: Samoyed
    • Name: GCHS Pebbles'Run Prince Louis With Sammantic

      3rd Place

    • Breed: Komondor
    • Name: GCH Meadow View Quintessential Zillion To One

      4th Place

    • Breed: Great Pyrenees
    • Name: CH Rivergroves Just In Time

Terrier Group

  • Judge: Charles Olvis
  • Entry: 203
    • 1st Place

    • Breed: West Highland White Terrier
    • Name: GCHG Zackshine Boy De La Pomme

      2nd Place

    • Breed: Lakeland Terrier
    • Name: CH Hi-Kel Terrydale Nanhall Mizzconceived

      3rd Place

    • Breed: Kerry Blue Terrier
    • Name: GCH Cross The Rubicon Korvin Ray

      4th Place

    • Breed: Irish Terrier
    • Name: GCH Blaesing's Catching Fire To The Wind

Toy Group

  • Judge: James Mitchell
  • Entry: 195
    • 1st Place

    • Breed: Pekingese
    • Name: GCH Pequest Wasabi

      2nd Place

    • Breed: Italian Greyhound
    • Name: GCH Integra Maja Beach Please!

      3rd Place

    • Breed: Brussels Griffon
    • Name: CH Seagryphs Oh Shucks

      4th Place

    • Breed: Papillon
    • Name: GCHG Zelicaon Kingsman MX MXJ NF RATN

Non-Sporting Group

  • Judge: Johnny Shoemaker
  • Entry: 154
    • 1st Place

    • Breed: French Bulldog
    • Name: GCHS Chaselands Matthew Moss

      2nd Place

    • Breed: Miniature Poodle
    • Name: GCHS Hightide And A Splash Of Tarquin

      3rd Place

    • Breed: Bulldog
    • Name: GCH Irresistibull Winter Is Coming Of Danditops

      4th Place

    • Breed: Standard Poodle
    • Name: CH Stone Run Written In The Skye

Herding Group

  • Judge: Raymond Filburn Jr
  • Entry: 242
    • 1st Place

    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: Reinem-N-Dynamic Drake

      2nd Place

    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: GCHS Aoiresona's A League Of Her Own

      3rd Place

    • Breed: Border Collie
    • Name: GCH Bon-Clyde Script's Grand Finale

      4th Place

    • Breed: Bearded Collie
    • Name: GCH Dunhill Thunderbolt

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.