Apple Valley Kennel Club Victorville, CA 2021-04-10
Posted by: Lawrence Cornelius
Total Entry: 1567
Best In Show
- Judge: Mr. Philip K Freilich
- Breed: Borzoi
- Name: GCHB Majenkir Bookstor Spellbinder
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Philip K Freilich
- Breed: Bearded Collie
- Name: CH Aellen The Son Also Rises HT PT
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Kathryn Cowsert
- Entry: 24
- Class: Master
- Name: Jacob Waters
- Breed: Miniature Pinscher
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Patricia E. Robinson
- Entry: ---
- Breed: Colored Bull Terrier
- Name: CH Action Kissed By Divine From Old Forge
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Kathryn Cowsert
- Entry: 24
- Class: Master
- Name: Brielle Villarreal
- Breed: Bulldog
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Patricia E. Robinson
- Entry: ---
- Breed: Chow Chow
- Name: GCHS Padow Prince Leo Brave As A Lion
Sporting Group
- Judge: Mr. Robert Robinson
- Entry: 189
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHP Simpatico Journey Of Thrills
- Breed: English Setter
- Name: GCHB Sevenoaks Weymouthcatchingfire
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHP Clarity Reach The Sky VJK Myst
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCH Southdown Carousel Favored Son
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Robert L. Robinson
- Entry: 155
- Breed: Borzoi
- Name: GCHB Majenkir Bookstor Spellbinder
- Breed: Bloodhound
- Name: GCH Quiet Creek's Legend Absolut
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCHP Pramada Koradox Impossible Dream Alii SL
- Breed: Basset Hound
- Name: GCHG Rivercity Man Of Steel
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms. Denise Dean
- Entry: 339
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCHS Solo-K Escalades Hot Off The Daily Prophet
- Breed: Kuvasz
- Name: GCHB Ederra's Dodger Blue of Glacier Creek
- Breed: Greater Swiss Mountain Dog
- Name: GCHS Cedarcoves Geordie Rodeo Next Generation
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCHG Terraglo's Here's Look N At You Kid
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. David A. Alexander
- Entry: 144
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCHG Kallehan Super Power
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: CH EllensideRed Ike At Eskwyre
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCH McChree's Coopert
- Breed: Colored Bull Terrier
- Name: CH Legendary Prince Of Fire
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Ms. Lee Whittier
- Entry: 200
- Breed: Havanese
- Name: GCHG Kolmar's Steeler Of Hearts
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCH Harrington The Bear Necessities
- Breed: Pekingese
- Name: GCHB Aslan Silvergate Causing Chaos
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHS Tova's Fast And Furious Flash
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Inge Semenschin
- Entry: 199
- Breed: Keeshond
- Name: CH Summerwind Frequent Flyer
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCHS Rinchen's Magical Illusion
- Breed: Standard Poodle
- Name: Smart Connection Naked Ambitions
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHG Sabe's The Sky's The Limit
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Ms. Karen J. Hynek
- Entry: 250
- Breed: Bearded Collie
- Name: CH Aellen The Son Also Rises HT PT
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCHS Mercyme Dressed In Cowboy Blues CGC TD
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHS Aratone Neverland
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH Bon Idee's Quantico Looking For Top Gun
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.