Apple Valley Kennel Club Victorville, CA 2021-04-11
Posted by: Lawrence Cornelius
Total Entry: 1569
Best In Show
- Judge: Ms. Kathryn A Cowsert
- Breed: Borzoi
- Name: GCHB Majenkir Bookstor Spellbinder
Reserve Best In Show
- Judge: Ms. Kathryn A Cowsert
- Breed: Xoloitzcuintli
- Name: CH Quetta Til Son Omectecutli
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Bryan Martin
- Entry: 18
- Class: Open Senior
- Name: Myanna Blake
- Breed: Siberian Husky
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Robert L. Robinson
- Entry: ---
- Breed: Beauceron
- Name: GCHS Outwit Des Gardiens D' Apollinaire
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Bryan Martin
- Entry: 18
- Class: Master
- Name: Brielle Villarreal
- Breed: Bulldog
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Robert Robinson
- Entry: ---
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHB Birnam Wood's No More Mr. Nice Guy
Sporting Group
- Judge: Mrs. Patricia E. Robinson
- Entry: 201
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHP Simpatico Journey Of Thrills
- Breed: English Setter
- Name: GCH Sevenoaks Weymouthcatchingifre
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: GCH Beachcliff Lenni-Riddle Milles Tweenus
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHS Shortales & Coronet With Or Without You
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Bryan Martin
- Entry: 161
- Breed: Borzoi
- Name: GCHB Majenkir Bookstor Spellbinder
- Breed: Bloodhound
- Name: GCH Quiet Creek's Legend Absolut
- Breed: Basset Hound
- Name: GCHG Rivercity Man Of Steel
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCH Republik's Murder She Wrote
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms. Lee Whittier
- Entry: 340
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: CH Far Away Nyte Star Of Asta
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHS Happyheart Bear Marvelous Marvel
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: Aristes When The Smoke Is Going Down
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCHG BCB Yamada Proud Patriot
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Philip K Freilich
- Entry: 131
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCHG Kallehan Super Power
- Breed: Standard Manchester Terrier
- Name: GCH Cashlane Tulou Tagoloa
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCHS Ellenside Red Ike At Eskwyre
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: Adorabull Hammerhead Enters The Water
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Inge Semenschin
- Entry: 203
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHG Kali N Summerwind Power Of One
- Breed: Havanese
- Name: GCHG Kolmar's Steeler Of Hearts
- Breed: Pekingese
- Name: GCHP Aslan Silvergate Enticing Eros
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCH Sharbelle Heart Stealer
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ms. Denise Dean
- Entry: 206
- Breed: Xoloitzcuintli
- Name: CH Quetta Til Son Omectecutli
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCHS Rinchen's Magical Illusion
- Breed: Keeshond
- Name: CH Summerwind Frequent Flyer
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCHB Summerhill Rufkins Ryde Of Paul Revere
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Robert L. Robinson
- Entry: 240
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHP Scott's Lady Liberty
- Breed: Briard
- Name: GCH Mon Amies Oh So Charming
- Breed: Border Collie
- Name: GCHG Allymoon Curtain Call To Gladwyn
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCHS Ace's Chain Reaction
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.