Del Sur Kennel Club, Inc. Valley Center, CA 2021-05-01

Posted by: Lawrence Cornelius

Total Entry: 1235

Best In Show

  • Judge: Mr. Gary Andersen
    • Breed: Weimaraner
    • Name: GCH Simpatico Journey Of Thrills

Reserve Best In Show

  • Judge: Mr. Gary Andersen
    • Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
    • Name: GCH Sidekick's Life Is a Highway

Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Patricia (Pat) Hastings
  • Entry: 27
    • Class: Open Senior
    • Name: Olivia Uyeno
    • Breed: Belgian Malinois

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs. Joan Luna Liebes
  • Entry: ---
    • Breed: Golden Retriever
    • Name: CH Birnam Wood's No More Mr. Nice Guy

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Patricia (Pat) Hastings
  • Entry: 27
    • Class: Master
    • Name: Emma Gallaway
    • Breed: Maltese

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs. Joan Luna Liebes
  • Entry: ---
    • Breed: Dalmatian
    • Name: Nspird Wynn Boom Chocolatta

Sporting Group

  • Judge: Mrs. Beverly Andersen
  • Entry: 198
    • 1st Place

    • Breed: Weimaraner
    • Name: GCH Simpatico Journey Of Thrills

      2nd Place

    • Breed: English Setter
    • Name: CH Indian Bend Pamir California Dreamin

      3rd Place

    • Breed: Flat-Coated Retriever
    • Name: GCH Beachcliff Lenni-Riddle Milles Tweenus

      4th Place

    • Breed: Black Cocker Spaniel
    • Name: GCH Southdown Carousel Favored Son

Hound Group

  • Judge: Mrs. Pamela S. Lambie
  • Entry: 124
    • 1st Place

    • Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
    • Name: GCH Sidekick's Life Is a Highway

      2nd Place

    • Breed: Whippet
    • Name: CH Starline Windborn Classique

      3rd Place

    • Breed: Basenji
    • Name: CH Jasiri-Sukari Cap-Tin Obvious

      4th Place

    • Breed: Saluki
    • Name: Ranesaw Elo The Sun Will Shine On You

Working Group

  • Judge: Mrs. Judith V. Daniels
  • Entry: 266
    • 1st Place

    • Breed: Newfoundland
    • Name: CH Oceano Darbydale's Flash Gordon, Saviouroftheuniverse

      2nd Place

    • Breed: Giant Schnauzer
    • Name: GCH Twilight Georgie Girl Of Landmark

      3rd Place

    • Breed: Samoyed
    • Name: Bruin N' Couture's Rhapsody In White

      4th Place

    • Breed: Standard Schnauzer
    • Name: CH Steinwald's Queen Of Hearts

Terrier Group

  • Judge: Mrs. Janie M. Bousek
  • Entry: 106
    • 1st Place

    • Breed: Scottish Terrier
    • Name: CH McVan's Star Dust

      2nd Place

    • Breed: Border Terrier
    • Name: GCHS Meadowlake High Times

      3rd Place

    • Breed: Miniature Schnauzer
    • Name: GCHS Caramel Sky High Wish Upon A Star

      4th Place

    • Breed: Cairn Terrier
    • Name: CH Qc Qc Five O'Clock Somewhere At Mavrik

Toy Group

  • Judge: Mrs. Joan Luna Liebes
  • Entry: 161
    • 1st Place

    • Breed: Havanese
    • Name: GCHG Kolmar's Steeler Of Hearts

      2nd Place

    • Breed: Pug
    • Name: GCHP Nirvana's Skittles

      3rd Place

    • Breed: Silky Terrier
    • Name: Altmark A Slice Of Heaven

      4th Place

    • Breed: Japanese Chin
    • Name: CH Kalor Paddy Power

Non-Sporting Group

  • Judge: Mrs. Patricia (Pat) Hastings
  • Entry: 151
    • 1st Place

    • Breed: Boston Terrier
    • Name: GCHG Sabe's The Sky's The Limit

      2nd Place

    • Breed: Xoloitzcuintli
    • Name: CH Quetta Til Son Omectecutli

      3rd Place

    • Breed: Dalmatian
    • Name: CH M V Me Desert Fury Going To Knock You Out

      4th Place

    • Breed: Bulldog
    • Name: GCH Irresistibull Winter Is Coming Of Danditops

Herding Group

  • Judge: Mrs. Patricia V. Trotter
  • Entry: 141
    • 1st Place

    • Breed: Polish Lowland Sheepdog
    • Name: CH Ponadto Lord Of Winterfell

      2nd Place

    • Breed: Border Collie
    • Name: GCHG Allymoon Curtain Call To Gladwyn

      3rd Place

    • Breed: Bouvier des Flandres
    • Name: GCH Bon Idee's Quantico Looking For Top Gun

      4th Place

    • Breed: Bearded Collie
    • Name: GCHG Scott's Lady Liberty

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.