Myrtle Beach Kennel Club Lumberton, NC 2021-05-01

Posted by: Mary Dukes

Total Entry: 882

Best In Show

  • Judge: John Boozer III
    • Breed: German Wirehaired Pointer
    • Name: GCH Heywire N Deep harbor Love That Dirty Water JH CD AX OAJ NF

Reserve Best In Show

  • Judge: John Boozer III
    • Breed: Bernese Mountain Dog
    • Name: GCHS Algrand Berni Orso CD RE FDC NDD NBDD RATO DS CGCA TKI

Junior Showmanship

  • Judge: Dr. CeSea Lawson
  • Entry: 15
    • Class: Open Senior
    • Name: Paige Giebel
    • Breed: Brittany

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Terrie Breen
  • Entry: 386
    • Breed: Leonberger
    • Name: GCH Sforzando's Jive At Five

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Dr. CeSea Lawson
  • Entry: 15
    • Class: Master
    • Name: O'Malley McGee
    • Breed: Pointer

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Terrie Breen
  • Entry: 386
    • Breed: Ibizan Hound
    • Name: CH Heron And Hound's Vintage Vitis Vinifera Blanc

Sporting Group

  • Judge: Helene Nietsch
  • Entry: 163
    • 1st Place

    • Breed: German Wirehaired Pointer
    • Name: GCH Heywire N Deep harbor Love That Dirty Water JH CD AX OAJ NF

      2nd Place

    • Breed: English Springer Spaniel
    • Name: GCHB Tropical's Shanghai Sunset Flash CGC

      3rd Place

    • Breed: Brittany
    • Name: GCHG Tail'z End Turbo Power From Dual Lane's CGC JH TKN

      4th Place

    • Breed: Wirehaired Vizsla
    • Name: GCH Blaythorn's Midsummer Nights Dream

Hound Group

  • Judge: Shelley Hennessy
  • Entry: 101
    • 1st Place

    • Breed: Ibizan Hound
    • Name: CH Heron And Hound's Vintage Vitis Vinifera Blanc

      2nd Place

    • Breed: Whippet
    • Name: GCH Karasar's Phenomenal

      3rd Place

    • Breed: Afghan Hound
    • Name: Ziv Hii's The Fourth Chakra

      4th Place

    • Breed: Smooth Haired Dachshund
    • Name: GCH Passport I Want To Know What You're Thinking SS

Working Group

  • Judge: Terrie Breen
  • Entry: 139
    • 1st Place

    • Breed: Bernese Mountain Dog
    • Name: GCHS Algrand Berni Orso CD RE DS CGCA TKI FDC NDD NBDD

      2nd Place

    • Breed: Great Pyrenees
    • Name: CH Imac's Good T' Go BN RI FDC CAA DCAT RATO CGCA CGCU TKI ATT

      3rd Place

    • Breed: Bullmastiff
    • Name: CH Lonelycreek's Max Swagger

      4th Place

    • Breed: Akita
    • Name: GCH Stecal's Man In The Red Cape At Nakodo

Terrier Group

  • Judge: Mary Jane Carberry
  • Entry: 73
    • 1st Place

    • Breed: Miniature Schnauzer
    • Name: GCHS Mystique's Knock Out

      2nd Place

    • Breed: Cairn Terrier
    • Name: GCHS Connacht Triskelion Caper

      3rd Place

    • Breed: Smooth Fox Terrier
    • Name: GCHB Kamakris Mastermind

      4th Place

    • Breed: Airedale Terrier
    • Name: Reydaleterrydale Rocketman

Toy Group

  • Judge: Benson Ray
  • Entry: 177
    • 1st Place

    • Breed: Pekingese
    • Name: CH Livanda Del Potro

      2nd Place

    • Breed: Toy Manchester Terrier
    • Name: Cottage Lakes Defender Of Markin

      3rd Place

    • Breed: Pomeranian
    • Name: GCH Moxiepom Maximus The Prince

      4th Place

    • Breed: Biewer Terrier
    • Name: GCH Windsong's Somethin' To Talk About

Non-Sporting Group

  • Judge: John Schoeneman
  • Entry: 129
    • 1st Place

    • Breed: Tibetan Terrier
    • Name: GCHB Ri Lee's Iconic Performance

      2nd Place

    • Breed: French Bulldog
    • Name: Jerv Jam's Double Take

      3rd Place

    • Breed: Miniature Poodle
    • Name: GCHS Hightide And A Splash Of Tarquin

      4th Place

    • Breed: Bichon Frise
    • Name: Fortune's Call Me Up In Dreamland

Herding Group

  • Judge: Shelley Hennessy
  • Entry: 94
    • 1st Place

    • Breed: Smooth Collie
    • Name: GCHS Mello-D's Shadows And Light

      2nd Place

    • Breed: Old English Sheepdog
    • Name: GCHB Peek-A-Boo's Emma Stone

      3rd Place

    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: CH Winsome's Do You Bearlieve in Magic

      4th Place

    • Breed: Australian Cattle Dog
    • Name: CH Iron Horse Miracle On The Hudson At

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: John Boozer III
  • Entry: 4
    • Breed: Mudi
    • Name: Graves Farm Where Do We Go BCAT TKA ATT FDC


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.