Wilmington Kennel Club, Inc. Bear, DE 2021-05-01

Posted by: Mark Desrosiers

Total Entry: 1500

Best In Show

  • Judge: Mrs. Mary Ann Alston
    • Breed: Afghan Hound
    • Name: GCH Charter Oak Traxx Of Grandeur

Reserve Best In Show

  • Judge: Mrs. Mary Ann Alston
    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: GCHS Carosel V Epic Saturday Night Special WAC CGC

Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Jennifer Pahl
  • Entry: 19
    • Class: Open Senior
    • Name: Jessica Braatz
    • Breed: English Setter

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. James A. Moses
  • Entry: ---
    • Breed: Sealyham Terrier
    • Name: GCH Seabrook Significant Other

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Jennifer Pahl
  • Entry: 19
    • Class: Open Senior
    • Name: Emma Rogers
    • Breed: Bloodhound

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. James A. Moses
  • Entry: ---
    • Breed: Pomeranian
    • Name: Accolade's Spice It Up

Sporting Group

  • Judge: Mr. Clay Coady
  • Entry: 340
    • 1st Place

    • Breed: Lagotto Romagnolo
    • Name: GCHB Kan Trace Very Cheeky Chic

      2nd Place

    • Breed: Labrador Retriever
    • Name: GCH Tampa Bay & Eagle Pond's Kisses Sweeter Than Wine

      3rd Place

    • Breed: German Shorthaired Pointer
    • Name: GCHB Rose Mountain's Pink Legacy TDN

      4th Place

    • Breed: Weimaraner
    • Name: GCHB Silhouette's Cast A Spell

Hound Group

  • Judge: Mr. Ken J. Murray
  • Entry: 196
    • 1st Place

    • Breed: Afghan Hound
    • Name: GCH Charter Oak Traxx Of Grandeur

      2nd Place

    • Breed: Scottish Deerhound
    • Name: GCHB Foxcliff Claire Randall Fraser

      3rd Place

    • Breed: American Foxhound
    • Name: CH Dassin Kiarry's Tulip Garden Night At The Opera

      4th Place

    • Breed: Beagle (13" and under)
    • Name: Janis Joplin (Quijano)

Working Group

  • Judge: Mr. James A. Moses
  • Entry: 285
    • 1st Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: GCHS Carosel V Epic Saturday Night Special WAC CGC

      2nd Place

    • Breed: Samoyed
    • Name: GCHS Pebbles' Run Prince Louis With Sammantic

      3rd Place

    • Breed: Portuguese Water Dog
    • Name: Watersong Pouch Cove Resolute

      4th Place

    • Breed: Standard Schnauzer
    • Name: GCHG Made's Wayward Queen At Steinwald

Terrier Group

  • Judge: Mr. James A Moses
  • Entry: 168
    • 1st Place

    • Breed: Lakeland Terrier
    • Name: GCHS Elite's Mystical Spitfire

      2nd Place

    • Breed: Kerry Blue Terrier
    • Name: GCH Kilgawny Katie Gamgee

      3rd Place

    • Breed: Parson Russell Terrier
    • Name: CH Brywood Fashionista

      4th Place

    • Breed: Sealyham Terrier
    • Name: GCH Seabrook Significant Other

Toy Group

  • Judge: Mr. Ken Murray
  • Entry: 151
    • 1st Place

    • Breed: Brussels Griffon
    • Name: CH Seagryphs Oh Shucks

      2nd Place

    • Breed: Pug
    • Name: CH Riversong's Playin' At The Ritz

      3rd Place

    • Breed: Cavalier King Charles Spaniel
    • Name: CH Field Edge Sugar Magnolia

      4th Place

    • Breed: Papillon
    • Name: GCH Involo Fallen Angel

Non-Sporting Group

  • Judge: Mr. Mark R. Kennedy
  • Entry: 161
    • 1st Place

    • Breed: Tibetan Terrier
    • Name: GCHB Barnstorm Blue Blood Royalty By Dzine

      2nd Place

    • Breed: Bulldog
    • Name: GCHP Diamond Gold Majesu Pisko Bulls

      3rd Place

    • Breed: Standard Poodle
    • Name: CH Stone Run Written In The Skye

      4th Place

    • Breed: Dalmatian
    • Name: CH Spotlight Tequila Sunrise Bret D

Herding Group

  • Judge: Ms. Kathryn Madden
  • Entry: 189
    • 1st Place

    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: GCHB Gem-N-I River Of Urloved

      2nd Place

    • Breed: Rough Collie
    • Name: CH Creekwood Sugarnspice Bonfire

      3rd Place

    • Breed: Norwegian Buhund
    • Name: GCHB Fabraj's Protector Of The Realm By Trollheimen

      4th Place

    • Breed: Miniature American Shepherd
    • Name: GCHB Destiny's Have A Little Faith

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: Mr. James A. Moses
  • Entry: 6
    • Breed: Dutch Shepherd
    • Name: Midnight Sun Lady Of The Night


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.